HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2013/2014  / Jak jsme přepluli lagunu aneb Eneko

Jak jsme přepluli lagunu aneb Eneko

Marshallovy ostrovy

Vytvořeno: 11.01.2014
Autor: JanPodany


Atol Majuro je na první pohled stejný jako většina atolů. Korálový útes odděluje bouřlivé vody oceánu od klidné vnitřní laguny. Na této bariéře vystupují ploché ostrůvky pár metrů nad vodu a jsou většinou pokryté kokosovými palmami. Větší ostrovy jsou zalidněné a je na nich vyasfaltovaná silnice. V případě Majura se jedná i o silnici vybavenou pouličními lampami, která prochází vládním městem Delapem. Toto vše se nachází na ostrově Rita.

My jsme přistáli na dlouhém ostrově Long, který je s ostrovem Rita spojen mostem. Na Long Islandu (samozřejmě že ne na tom v New Yorku) se nachází i náš hotel. Hotel má i soukromou pláž, ale ke koupání není nejvhodnější, neboť blízkost továrny, která přeměňuje korály v cement, a velké elektrárny, která zpracovává ropné produkty na elektřinu, odpočinkovému lenošení na pláži exkluzivity nepřidají.

Není tedy jiné cesty než zvolit k lenošení jiný ostrov atolu. Domlouváme se lodní výlet na jeden z nejodlehlejších ostrovů laguny. Rita se nachází na východě Majura a nám vybraný ostrov Eneko je na západě.

Nalodíme se a vyplouváme. Náš kapitán Gira (čte se Džira) je na první pohled normální Marshallan, který své plavidlo výborně ovládá. Plujeme po klidné hladině laguny a sledujeme tu menší, tu větší ostrovy korálu, které ovšem zdaleka nedosahují rozlehlosti Rity či Long Islandu.

Po hodině plavby zakotvíme u plovoucího mola, na které přesedáme, a pomocí lana a naší síly se převezeme na bílou pláž ostrova Eneko. Zde se tři hodiny oddáváme hřejivým slunečním paprskům, zkoumáme rozdíly mezi otevřeným oceánem na severní straně a uzavřenou lagunou na jižní. Ke koupání je vhodná ta strana s lagunou, neboť je písečná a bez velkých vln. S Pavlem nasazujeme šnorchlovací výbavu a kocháme se barevnými korály a korálovými rybkami.

Čas rychle ubíhá a my se musíme usušit a zpět nalodit, abychom před setměním byli zpět v rušné části hlavního města – ve městečku Uliga, kde se nachází marina. V marině pak nad chutnými plátky z tuňáka vzpomínáme, jak jsme si to dnešní nicnedělání báječně užili.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 925x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseTonca
A mel jsi uz lobstra, Honziku? Nebo jej nevedou?
12. 01. 2014, 13:33:07
jan_podany
Jan
Toni, humry nabízejí, ale já ho mám od Denisy v nedoporučených potravinách a ani na něj nemám chuť. Za to mořských měkkýšů si užívám: mušle, krevety, sépie, olíhně, chobotničky ... Mňam! Jen nemám štěstí na kuře, kdykoliv si objednám jakkoliv upravené kuře, dostanu ho smažené jak z nadnárodního řetězce. Ale liší se to, jednou je na kosti a jednou je to řízek. Máš nějaké zprávy o Zdenče? Já se dočetl, že na Floridu míří mrazy z New Yorku, tak doufám, že si teplo Karibiku užila a mrazu se vyhnula.
12. 01. 2014, 22:00:51

Tonca
Tak aspoň, že mají mořské potvůrky. O Zdenče nic nevím, telefon má celou dobu vypnutý a na Skypu není. Jsem trochu nervozní, ale věřím, že nemrznou. Za chvíli razíme s Naty do práce, zatím paa a opatrujte se.
13. 01. 2014, 09:38:01
jan_podany
Jan
Tončo, tak snad jste cestu do města i z města zvládly. A snad kytky přežily. Přes svátky je slíbila zalévat Slávka a po svátcích snad Markétka.
13. 01. 2014, 23:43:39

Tonca
Kytky ok:)Od Zdenči včera přišel pohled z Key West. Naty cestování zmákla a potkala se s kupou lidi. Prejeme vse nejlepší k narozkám, Honzíku.
14. 01. 2014, 09:30:36
jan_podany
Jan
Toničko, děkuji za přání.
15. 01. 2014, 00:05:20