HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2013/2014  / Jak šel čas aneb Procházka hlavním městem

Jak šel čas aneb Procházka hlavním městem

USA

Vytvořeno: 30.12.2013
Autor: JanPodany


Na úvod tohoto příspěvku mi dovolte pár stručných dat ohledně ostrova Guam, kde právě trávíme dny našeho života. Na Guam přišli původní osadníci v době, kdy zde ještě nebyl zavedený kalendář, ale již v polovině 17. století se zde usadili Španělé, jakožto první evropští osadníci, a jak se později ukázalo, tak také jako poslední. Na konci 19. století připadl ostrov Spojeným státům americkým. Podle posledního statutu z poloviny 20. století se jedná o nezačleněné organizované území SSA, oficiální název je Teritorium Guam. Tak doufám, že jsem vás neunudil historickými daty a fakty a můžu se věnovat našemu poznávání ostrova.

Při pohledu do mapy a při vyzkoušení si amerických reálií na vlastní kůži (totiž že se zde nechodí nikde pěšky) jsme se rozhodli vypůjčit si automobil. Recepční nám doporučila, abychom si automobil nepůjčovali z letiště, neboť tam se musí k ceně výpůjčky platit ještě letištní poplatek. Půjčili jsme si auto ve městě a ušetřili tím 20 amerických dolarů. Pokud jste ještě nezaznamenali, kdo je současným pánem ostrova, možná vás udiví, že se zde neplatí guamskou měnou. Ale je to tak, i zde se platí americkým dolarem a na této cestě nebude destinace, kde by tato měna nebyla oficiální, což je příjemné z pohledu směnárenských poplatků.

Prohlídku Guamu začínáme tedy motorizovaně, a to tak že já jsem řidič a Pavel navigátor. Při pohledu do mapy se utvrzujeme v tom, že jediná městská aglomerace je turistické centrum Tumon, které se nachází při nejdelší pláži na severozápadě ostrova, v sousedství s Tamoningem, který leží již v zóně, kam tsunami nedosáhne a poslední část této urbanisticky nepovedené zástavby je hlavní město Hagåtña (v americkém přepisu Hagatna). Shluk pamětihodností se nachází v hlavním městě, kam směřuje naše první cesta. Maximální rychlostí 35 mil za hodinu (necelých 60 km/h) se tam přesunujeme.

První zastávkou je domorodá vesnice kmene Chamorro, která je nedílnou součástí města. Zde v parku je jasně naznačeno kopií sochy Svobody, čí že ostrov je. Vesnička samotná je spíš skanzenem s obchůdky, kde místní nabízejí rukodělné výrobky. Zkusili jsme místní výrobu čokoládových pralinek, a to hlavně z úsporných důvodů. Jedna z mých bank, ne že bych je vlastnil, spíš to pojímám tak, že mi vydala kreditku, slaví 200 let a pobočku má i na Guamu. Díky této globalizaci můžu kdekoliv na světě ušetřit 10 % z celkové ceny, když kreditkou zaplatím. Zatím jsme toho využili při večeři a právě při podpoře lokálního čokoládového průmyslu.

Další sochou, u které se zastavujeme, je Chief Quipuha. Osobně se domnívám, že se jedná o nějakého otroka, který sejmul břímě jha, ale dovídám se, že se jedná o první katolického kněze, tudíž misionáře. Tento misionář byl ale domorodec, příslušník kmene Chamorro, který se nechal první pokřtít a zařídil Španělům výsadní postavení v této části světa. Byl prvním pohřbeným člověkem v katedrále, což zvedlo nelibost místních, neboť tradiční rituál byl nahrazen katolickým.

Jelikož je krátce po poledni, slunce do nás pere a z nás se řine pot, což nás neodrazuje v bádání po dalších pamětihodnostech. Přecházíme rušnou ulici, i zde dopravní inženýři přišli s obdobným nápadem jako v Praze a dálnici protáhli skrz hlavní město, a ocitáme se u kamenného mostu, který nese název Španělský. Dedukujeme, že tento most zřejmě postavili Španělé a spojoval přístav s osadou. V současné době je součástí zatravněné plochy. Pod mostem však musel být nějaký kanál, neboť u něj sedí Siréna. My při současném stupni poznání víme, že se nejedná o mořskou pannu, nýbrž o kapustňáka, který se v očích nadržených mořeplavců stával sličnou erotickou fantazií. Poznání však nesmí kazit radost ze života, a tak se Milan s Pavlem nechávají u tohoto savce mnou vyfotografovat.

Pokračujeme ve vycházce dále a kroky nás zavádějí ke katedrále. Před katedrálou je socha, která je mi povědomá a tak nějak blízká. Při prozkoumání zjišťujeme, že se jedná o papeže Jana Pavla II., který Guam v roce 1981 navštívil a dodnes se tu těší velké úctě. V katedrále je dusno, které ještě umocňuje počestná přívrženkyně kostela a po každém nekompromisně vyžaduje dobrovolný příspěvek ve výši jednoho dolaru.

Katedrála se nachází na Plaza de Espana, které je klidným a zeleným centrem města. Zde v klidu a stínu altánu trávíme přestávku. Pak nás kroky zavedou ke svahu, ve kterém je zbudovaný bunkr. Hrdinně nakukujeme dovnitř a Milan jako správný průzkumník proniká do tmy. Po pár metrech se opět vracíme na světlo a zjišťujeme, že na druhém vchodu je namalovaný znak jaderného zamoření. Bunkr se nachází pod vládní budovou a Pavel osnuje spiklenecké teorie.

Já však protiváhou nabízím teologickou teorii, neboť v parku jsou rozesety kamenné kalichy, jasný důkaz toho, že souostroví Mariany, do kterého Guam patří, nebyl katolizován ale husitován. Naše procházka má končit v pevnosti nad městem, ale kdo by se dobrovolně za těchto klimatických podmínek táhl do kopce. Naštěstí stupeň amerikanizace je pokročilý, tak se vracíme pro auto a na pevnost, ze které zbyla pouze tři děla, dojíždíme. Rozhled je nádherný. Jako na dlani máme městskou aglomeraci se zálivem Tumon a vidíme i rušný provoz na mezinárodním letišti.

Západ slunce si chceme vychutnat na nejromantičtějším místě ostrova – na Two Lovers Point, volně přeloženo podle překladače Místo dvou milenců. Je to místo na vysokém útesu nad mořem, ze kterého se vyplatí sledovat západ slunce. Opět se přesvědčujeme, že díky mořskému oparu nevidíme, jak se kotouč uchýlí ke spánku do zpěněných vod Pacifiku. Místo je opředeno legendou, která praví, že chlapec a děvče se milovali, v lásce jim však nebylo přáno, tak společně se vrhli z útesu a pro svou lásku zahynuli. V současnosti je to dobrý obchod, neboť za vstup do altánku s výhledem se platí 3 dolary a je tu i zázemí s turistickými upomínkovými předměty. Poprvé se zde setkáváme se zástupci Evropy. Dámy na první pohled mě utvrzují, že jim budu rozumět, a také ano. Z jejich úst se řine plynulá azbuka. Plot zamčenými visacími zámky napovídá, že tu nejsou prvními zástupkyněmi svého národa.

Slunce zapadlo, my se Zuzkou si cinkneme na zvon lásky pro štěstí a oficiálně ukončujeme dnešní výlet za historickými památkami tohoto tichomořského ostrova.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1862x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuse


hojky uzko a všichni spolucestující.Přeji vše nejlepší v Novém roce,hodně zdraví a štěstí a at se vám vše vyplní co si přejet. Doufám Zuzko,ze se za mne koupeš!!!!Tady docela přituhuje -4st.Hezky si užívejte.pa pa Jana P.
31. 12. 2013, 13:38:56
Ahojky Janinko, všichni Tě zdravíme.Tady je konstantní teplota bez výrazných výkyvů. Včera ve 23,45hod., když jsme šli na ohňostroj na pláž bylo cca 81°F. Tudíž bez klimatizace se tu nedá spát. Jasně že se koupu, už jsem několikrát vlítla v oceánu...do půli lýtek. Jinak konáme výlety.Zítra fičíme na další ostrov. Zdravím
01. 01. 2014, 03:35:21

Braddy
Ahoj Honzíku, vidím že letos si opět neodolal! Tak si užívej to vedro, v Praze je taky skoro hic, i když dle turistů z Izraele je těch -2°C nesnesitelná Sibiř! Hodně štěstí a zdraví v Novém roce, ostatně budete jej mít už za pár minut! :-)
31. 12. 2013, 14:52:36
jan_podany
Jan
Ahoj, jsou činnosti, kterým odolat nedokážu. ;) Sibiř na přelet je opravdu nesnesitelná, nechápu, proč ji Rusové mají tak dlouhou. Opravdu rozumím stížnostem obřezaných. Nový rok jsme přivítali stylově: ohňostroj na pláži, 25 °C a tropický déšť.
01. 01. 2014, 02:02:40
Kvartetu cestovatelů přeji hodně štěstí, málo smutku a hodně zdraví.Už jistě jsou za Vámi první minuty nového roku 2014. Myslím na vás všechny a zdravím. Jarmila
31. 12. 2013, 16:38:23
jan_podany
Jan
Děkujeme. I my zde jsme byli v myšlenkách s našimi blízkými doma. Nový rok si pro nás připravil notnou dávku deště, tak nám všem prší štěstí.
01. 01. 2014, 02:07:02
tak prima zvon lásky určitě funguje :) jakpak jste oslavili příchod nového roku? tady to máme za pár tak vám posíláme pozdravy a zuze pusu, pa
31. 12. 2013, 21:12:01
Oslavili jsme ho s mnoha a mnoha Guamci a dočasnými obyvateli Guamu ohňostrojem na pláži. Byl tam velký mumraj. Pozdravuji vás všechny včetně táty Pepy. Pa pa
01. 01. 2014, 03:47:41