HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Kuba

(Jakub Jankovský)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Kuba  /  Ukrajina - Černobyl  / Černobyl autem

Černobyl autem

Ukrajina

Vytvořeno: 18.06.2017
Autor: Kuba


Ukrajina – Lvov – Kyjev – Černobyl – návštěva elektrárny a okolí

Datum cesty: 13.4.2017 – 17.4.2017

S přáteli (celkem 4) jsme se vypravili na jednodenní exkurzi do zóny v Černobylu. Po několika úvahách jsme jako nejlevnější a nejpohodlnější variantu zvolili dopravu vlastním autem. Vzhledem k tomu, že z Prahy do Kyjeva cesta trvá 15 hodin jsme se rozhodli udělat v půlce přestávku a nocovat ve Lvově. Následující den dojet do Kyjeva a po přenocování vyrazit s agenturou do Černobylu. Zpátky jsme se vraceli na jeden zátah.
Obecné info

Peníze – kde vyměnit

Na Ukrajině je spousta bankomatů a není vyžadováno přejíždět hranice s určitým obnosem Hřiven. Z tohoto důvodu jsme si každý pro jistotu vzali pár EUR a hřivny jsme řešili až ve Lvově výběrem z bankomatu. V mém případě, jsem z Airbank účtu provedl výběr a za 3000 hřiven mi bylo strhnuto 2850,-Kč + 100,-Kč poplatek za výběr. S touto částkou jsem si vystačil na celý pobyt a při odjezdu mi zbývalo ještě 1000 hřiven, které jsem na benzínce utrácel za blbosti, za vodku především :-).

Cesta – hraniční přechody – ceny nafty

Praha – Ostrava – Krakov, Šegini- Medyka, Lvov, Kyjev
V Polsku se neplatí za dálnice. Pouze na dálnici A4 jsme projeli dvakrát mýtnou bránou za cenu 2x10 zlotých (cca 120,-Kč celkem).
Na Ukrajině se dálnice neplatí. Nafta a benzín stojí okolo 20,-Kč/litr.

Vyrazili jsme ve středu 13.4.17 večer z Prahy. Jeli jsme trasu po hradecké dálnici, dále přes Ostravu, Krakov a dále na hraniční přechod. Celou cestu jsme absolvovali podle navigace Waze, který bohužel nezohledňuje dobu zdržení na hranicích a v cca 5 hodin ráno nás navedl na polsko-ukrajinský hraniční přechod Šegini – Medyka, na kterém jsme se zdrželi 5 hodin. Těžko říci, zda-li jsme měli smůlu v tom, že jsme zachytili vlnu lidí, kteří se vraceli na Velikonoce domů, anebo šlo o to, že jsme si vybrali menší hraniční přechod, na kterém je toto normální. Při cestě zpátky jsme jeli přes Krakivets – Korčová, na který jsme dorazili okolo půlnoci z neděle na pondělí, a zde nebyla fronta žádná a přechod do Polska jsme zvládli do hodiny.

Zloději

S kapsáři jsme se nesetkali. Při placení kdekoliv se nás nepokusil nikdo oklamat, vyjma jedné restaurace v Kyjevě, ale to si nejsem vzhledem k promile v mé krvi jistý :-).

Na co si dát velký pozor! Ve Lvově jsme zaparkovali auto na ulici kousek od centra. Druhý den jsme našli za stěračem telefonní číslo a zjistili jsme, že na autě chybí přední SPZ. Člověk, kterému, jsme se dovolali, požadoval 1500 Hřiven převodem na jeho kreditní kartu s tím, že nám SPZ vrátí. Na hotelu nám poradili, ať mu v žádném případě peníze neposíláme a obrátíme se na policii. Policisté byli velmi ochotní, a jak se ukázalo, nebyli jsme zdaleka ani první ani poslední komu se toto stalo. Kamaráda odvezli na policejní stanici, sepsali s ním protokol a vydali potvrzení o krádeži, na které vypsali naši plánovou trasu. S tímto potvrzením jsme neměli žádný problém při průjezdu Ukrajinou a ani při přechodu ukrajinsko-polských hranic při cestě zpátky.

Policie

Policisté byli milí a ochotní. Nikdo z nich nepožadoval úplatek :-). Troufám si říci, že byli chováním na mnohem vyšší úrovni než česká policie. Měli jsme s nimi co dočinění celkem dvakrát. Jednou při řešení ukradené SPZ. Podruhé, když kamarád předjížděl přes plnou čáru (toto je na Ukrajině běžná praktika, tak jsme se přizpůsobili :-) ). Zastavili nás, zeptali se, kam spěcháme, když zjistili, že nemáme SPZ, ukázali jsme protokol. Policista se zeptal, jestli rozumíme ukrajinsky. Odpověděli jsme, že ne. Policista se usmál, pohrozil plácačkou a řekl „ty ty ty“ a nechal nás jet.

Ceny

 • Obyčejná hospoda:
  • Pivo okolo 20 Hřiven
  • Jídlo okolo 40 Hřiven
  • Panák vodky okolo 20 Hřiven
  • Lepší destiláty okolo 35 Hřiven
 • Burger v hogofogo whisky baru 120 Hřiven
 • Flaška vodky cca 90 Hřiven
 • Nafta/benzín 20 – 25 Hřiven
 • Taxi přes Uber v Kyjevě okolo 30 Hřiven (vždy cesta cca 5 km)
 • Ve Lvově i v Kyjevě se dá sehnat velmi dobré ubytování v přepočtu do 500,-Kč za osobu, ale není problém bydlet i za 200,-Kč. Stačí se podívat např. na www.booking.com .

 

Lidé

Ukrajinci jsou velmi milí a ochotní. Po tomto výletě jsem na ně zcela změnil názor. Pro ilustraci, ve Lvově jsme se šli podívat na informační tabuli pro turisty. Během chvíle k nám přišel člověk v ukrajinské armádní uniformě, okřikl nás, ať se na ceduli nedíváme. V tu chvíli v nás hrklo. Následně se ukázalo, že mluví anglicky a že není voják, ale válečný novinář. Vysvětlil nám, že jsou na tabuli jsou informace nesmyslně a poradil kam zajít na jídlo, na co se jít podívat a doprovodil nás k výhledu na celé město.
V restauracích, obchodech, na benzínkách byla obsluha vždy milá.
V rámci Ukrajiny, nikdo po nás nic nesomroval, vyjma Kyjeva kde si občas někdo řekl o cigaretu.

Mobil – Roaming

Roaming z ČR na mobil je nesmysl. Mě u O2 by stálo volání cca 40Kč za odchozí minutu, cca 20Kč za příchozí. Tarif na data byl za podobný nesmysl. Místo toho jsme si na místě pořídili předplacené ukrajinské SIMky od Vodafonu, kdy za jednorázově 50 Hřiven bylo v rámci tarifu:
• 50 volných sms/mms
• 4GB dat
• Neomezeně dat pro Facebook, Viber, Whatsapp, atd.
• 25 minut na zahraniční čísla
• Ukrajinský vodafone neomezeně
• Ukrajinská čísla 62 minut

Lvov

Říká se, že jedno z nejhezčích měst Ukrajiny. Koho zajímají památky, tak toho, sice malé, centrum města zaujme. Pro mě byl Lvov otázkou na jedno odpoledne. Zde jsme bydleli v hotelu Plazma.
Po městě jezdí strašně staré trolejbusy (dokonce i nějaké škodovky byly mezi nimi), strašně staré tramvaje. Silnice jsou neskutečné tankodromy. Spousta aut má rozbitá čelní skla od odlétajících kamínkou. Ve vozovém parku taxikářů jsou k vidění Volhy i Žigulíky.

Kyjev

Město širokých ulic. Spousty mrakodrapů (spousty vysokých budov – chcete-li) – v Praze jich máme tak 5, tam jich mají tak 30. Opravdu hezké centrum okolo Maidanu. Krásné parky. Tady by se dal strávit i víkend. Zde jsme bydleli v hotelu Kiev. Cca 500 metrů od ukrajinského parlamentu.

Černobyl – DUGA – elektrárna - Prypiat

Vstup jsme řešili napřímo přes ukrajinskou agenturu: : www.chernobylzone.com.ua . Za jednodenní vstup účtuji 85 USD na osobu. Od pěti lidí dělají Private Tour. My jsme byli 4 a pátého člověka jsme doplatili. Další volitelné poplatky byly 10USD za půjčení dozimetru, a 80 Hřiven na osobu za oběd v objektu cca do 1000 metrů od 4. jaderného reaktoru :-). V rámci ceny, nás vyzvedli před hotelem, zavezli do zóny (cca 150Km), strávili s námi den do 17:00 a zavezli nás zpátky před hotel. Agentura na celý den zajistila Mercedes Vito, řidiče Igora a průvodce Kostya Tatarchuck.

Tuto agenturu velice doporučuji a především řidiče Igora průvodce Kostyu. Užili jsme si s nimi spousty legrace. Ve všem nám vyhověli. Program naprosto přizpůsobovali nám, a pokud jsme viděli nějakou budovu, do které jsme chtěli jít, šli jsme do ní.
Kostya mluví plynule anglicky, Igor neumí ani slovo, ale za to se hodně směje. V zóně je zakázáno kouřit a pít alkohol. Ve městě Černobyl, za první vojenskou kontrolou je poslední místo kde se dá koupit alkohol (ale i jiné věci). Nakoupili jsme dvě igelitky a dostali jsme instruktáž, abychom do příjezdu k druhé vojenské kontrole vždy otevřená piva dopili a schovali.

Exkurze v zóně začala městem Černobyl, ve kterém nyní žije 2000 lidí, dříve to bylo snad 12000. Viděli jsme Leninův pomník. Dále jsme pokračovali na vysílač DUGA. Je to obrovská stavba, ke které přiléhá vojenská základna. Zde z nejzajímavějších věcí jsme viděli školící místnost a tehdejší serverovnu, ve které ukládali sesbíraná data z vysílače. Zde pod každým rackem byla chladící vzduchotechnika.

Z Dugy jsme vyrazili na oběd, kousek od jaderné elektrárny. Dále na obligátní most, podívat se na přerostlé ryby, které nikdo neloví, a tak přirozenou cestou dorůstají do maximálních velikostí – žádná mutace :-).

Následně jsme vyrazili ke 4. jadernému reaktoru, nad kterým je již umístěný nový sarkofág, díky kterému se radiace 150m ve vzdálenosti cca 150M pohybuje okolo 0,2 mikro sievertů. Dříve byla v těchto místech okolo 16. Plánovaná životnost nového sarkofágu je 100 let a to z důvodu ne, že by nevydržel, ale že za 100 let se naakumuluje radiací sám se stane zdrojem záření.

Další zastávka byla u cedule Pripyat. U cedule a na silnici byla radiace malá. Naproti ceduli začínalo území tzv. červeného lesa, kdy stačilo sejít ze silnice, udělat pár kroků do přírody a radiace vzrostla přes 10 mikro sievertů. Náš průvodce to komentoval slovy: „Just go and say good bye“ :-)

Od cedule jsme zamířili rovnou do Pripyati. Paneláky mi velmi připomínaly pražské sídliště Střížkov. Říkal jsem si, u nás by to vypadalo po 30 letech úplně stejně. V rámci Pripyati jsme navštívili jakoukoliv budovu, která nás napadla. Jediné co nám průvodce nedoporučoval navštívit, byly paneláky s dřevenými podlahami, ale do nich jsme šli stejně.

Prošli jsme pár ulic, nakoukli jsme do několika paneláků a následně se vypravili do školy. Pro mě škola, po nemocnici, byla jedním z nejzajímavějších objektů v celé Pripyati. Ve škole se dochovala spousta věcí. Učebnice, sešity, vybavení. V kabinetu visel rozvrh vyučování na druhé pololetí roku 1986. V knihovně bylo ve skříních vyskládáno spousty knih. Ve druhém nebo třetím patře, byla část budovy zřícená a v jedné z místností zbyla podlaha a dvě obvodové zdi. Kostya nám nabídnul, že nás v té polozřícené místnosti vyfotí z protější strany objektu. Báli jsme se, ale šli jsme do toho. V tu chvíli procházela dole skupina 20 lidí, které jejich průvodce do budovy nevpustil, protože to bylo nebezpečné. Poté co nás viděli, měl asi těžké vysvětlování…

Když jsme sešli dolů, jejich průvodce našemu průvodci vynadal :-). Kostya si z toho očividně hlavu nedělal, protože další budova, kterou jsme navštívili, byla nemocnice. Prý se tam již nesmí chodit, ale když jsme slíbili, že budeme opatrní a nebudeme se ničeho dotýkat, šli jsme dovnitř.

Nemocnice jako taková nebyla o nic více radioaktivní než jiné budovy, ale je v ní spousty kontaminovaného materiálu. Oblečení doktorů, pacientů, obvazy, deky. Ve sklepě jsou uloženy obleky hasičů, kteří zasahovali těsně po výbuchu (nikdo z nich nepřežil).
Hned při vstupu do budovy na pultu recepce je umístěný symbol radioaktivity, protože zde někdo položil kus hasičova oblečení. Když jsme se k němu s dosimetrem přiblížili cca na 20 cm, ukazoval radiaci 30 mikro sievertů. Kostya následně vysvětloval, že kontaminace je mnohem vyšší – cca 500 mikro sievertů – ale to až z těsné blízkosti. Kamarádovi nedovolil udělat fotku z blízka, prý by mu radiace fotoaparát poškodila.

Po nemocnici jsme prošli kolem městského úřadu, ze kterého se po katastrofě stalo řídící centrum. Pokračovali jsme dál do kulturního domu. Do kavárny. Do zábavního parku. Zde u řetízkového kolotoče je místo s vysokou radiací. Odpadní kanál – cca 16 micro sievertů ze vzdálenosti 1m. Zde oplachovali vrtulníky vodou, které přelétávaly nad reaktorem.

Dále jsme pokračovali na fotbalové hřiště a následně do náhodně zvoleného paneláku, který jsme prošli celý, vylezli na střechu a slezli dolů jiným panelákem. Ve většině bytů nebylo nic. V některých zůstaly kusy nábytku. Gauče, obýváková stěna, klavír, sporák, boty, atd.

Posledním místem, které jsme navštívili, byla školka, ve které zůstala spousta a spousta hraček.
Následně jsme se vypravili na cestu nazpět a začali se věnovat igelitkám, které jsme si na začátku nakoupili.

Závěrem

Při jednodenní exkurzi člověk uvidí téměř všechny hlavní věci. Tomu koho zajímá ukrytý příběh za tím co uvidí, doporučuji dva dny a více. Černobyl byl pro mne jedinečný zážitek, a kdyby to nebylo tak daleko, vyrazil bych co nejdříve znovu.
Tomu kdo alespoň jakž takž ovládá angličtinu doporučuji vstup do zóny řešit napřímo s ukrajinskou agenturou. Za a) je to levnější (domnívám se, že všechny české agentury jsou pouze zprostředkovatelé) za b) prohlídka s ukrajinským průvodcem je prostě autentičtější.

 

 


 

Vytvořil: Kuba   Zobrazeno: 61x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku