HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Lucie-Kinkorova

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Lucie-Kinkorova  /  TAMASHA MASALA 2009 - Indie, Pakistan, Tibet...  / Agra – Indie nenáviděná, neopravdová a umělá a přece krásná, (16.04.2009-18.04.2009)

Agra – Indie nenáviděná, neopravdová a umělá a přece krásná, (16.04.2009-18.04.2009)

Vytvořeno: 18.04.2009


L: Celou tuhle tamashu jsme už viděli několikrát. Tentokrát jsme sem nechtěli. Ale když do toho Ninetalu (který jsem si překřitla na 9 Italů) šlo rozumě dojet jen přes tudá nebo Dilí. Ach jo, tak ještě jednou.

Nepříjemní a vlezlí prodavači nepotřebných a nevkusných cetek a majestátní Taj Mahal. Ten pohled na východ slunce barvící bílé mramovové minarety zlatorůžově, pomalu se zvedající nazlátlá mlha ze zelených trávníků a řeky prostě nemá obdoby.

Dotěrní průvodci, bez kterých vlastně vůbec nic neuvidíme (jakobychom neměli oči) a rozlehlý překrásný červený palác a mešita Fatehpur Sikri. Jak skvělé chodit po paláci, ve kterém se odehrával poslední román Salmana Rushdieho – Enchantres from Florence, který jsem nedávno dočetla. A ještě báječnější je nemuset poslouchat skřehotavé hindí-anglické mononónní povídání průvodce o výplodech jeho fantazie, protože objektivně se mnoho o použití budov Sikri neví.
Arogantní rikšáci považující nás za marťany z Měsíce, kteří s radostí zaplatí desetinásobek regulérní ceny. A pak Sikandra, pohádková Akbarova hrobka, jejíž vstupní zlato-pestrá hala vypadá přesně jako ilustrace na mojí dětské orientální knížce a nad prostým hrobem v temné hrobce se po zdi kýve stín krásně tepané lampy a v nebeském klidu velkého parku kolem se pasou stáda jelínků.

Jsem z té směsice mughlaské krásy a lidské prudy a neomalenosti pěkně unavená. Upřímně lituju turisty, kteří projedou tyto památky a za pár dní odletí domů s tím, že tohle je TA Indie. Indie plná podvodníků a krásných staveb, které jsou ale taky trochu na jedno brdo. To je jako by turista hodnotil celé Čechy podle Karlova mostu a předražených restaurací na Staroměstském náměstí a podvodných taxikářů. Vesničky na Moravě nebo Krkonoše jsou přeci úplně jiné.

P: Ano Ano (už dlouho jsem nepsal o jídle). V Agře si západ slunce nad Taj Mahalem můžete vychutnat nad pravým českým bramborákem. Jenom v menu ho asi nenajdete. Oni ho totiž překřtili na Baram Baraag.

Vytvořil: Lucie-Kinkorova   Zobrazeno: 563x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku