HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Lucie-Kinkorova

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Lucie-Kinkorova  /  TAMASHA MASALA 2009 - Indie, Pakistan, Tibet...  / Hemis Festival – Tanec masek a taky velká tlačenice (01.07.09-02.07.09)

Hemis Festival – Tanec masek a taky velká tlačenice (01.07.09-02.07.09)

Vytvořeno: 02.07.2009


Zazní 2,5 metru dlouhé trubky a z gompy vybíhají tanečníci v děšivých maskách s kousky lidských lebek v dlaních. Chvíli do víření bubnů a činelů poskakují a tancují po nádvoří gompy kolem stožáru s vlajkou a zase zabíhají dovnitř a jsou střídány jinou skupinou masek. Každá skupina masek znázorňuje jednu éru z historie, až po příchod Buddhismu a rituální zabití předchozích božstev. Masky i hudba jsou fascinující. Ale festival v Hemisu už není, co býval. Sedíme na schodech do gompy, protože jinde není místo. Diváci zaplnili celé nádvoří, všechny balkonky a terasy a parapety i střechy. Další se prostě nikam nevejdou. Organizátoři neustále vyhazují lidi z míst, kde překáží. Studeně fičí a trochu sněží. Skoro víc než tance vnímám neustálé hádky diváků s organizátory. Popularita festivalu přerostla kapacitu nádvoří gompy v Hemisu. Odhaduju, že téměř polovina diváků jsou cizinci.

Přichází jeho výsost nejvyšší pohlavár buddhistické sekty červených čepic. Má na hlavě pokrývku připomínající modrý nočník, kolem sebe ochranku a ještě 4 vojáky se samopaly. Zbraně a vojenské maskáče působí na buddhistickém festivalu, náboženství propagujícím soucit a nenásilí, velmi nepatřičně. Z jeho výsosti nevyzařuje nic z moudré dobroty Dalajlámy, hlavy hlavní buddhistické sekty žlutých čepic, od které se tato sekta červených čepic odštěpila před asi 400 lety.

Nejhezčím zážitkem z celého hemiského festivalu je pro nás to, že celá gompa je otevřená od časného rána návštěvníkům. Nejstarší modlitebna nedaleko zadního vchodu je plná modlících se poutníků, starých soch a nástěnných maleb. Sedíme na zemi a užíváme si tu duchovně slavnostní atmosféru.

Všichni Ladačané berou z hromady oloupaných větví vrb několik kusů a odchází s nimi někam za roh. Jsme zvědaví a tak Petr bere taky dvě větve a jdeme za procesím lidí. Větve se nosí asi 3 km do kopce a budou sloužit na stavbu nové gompy. Buddhisté si bezplatnou prací pro klášter zlepšují svoji karmu. Ladacká babička jdoucí proti nám se směje a píchá Petrovi do břicha, jak je možné, že takovej chlap nese jen dvě větve, když ostatní jich mají třeba deset. Když vidíme, jak vysoko bychom museli s větvemi ještě vyšplhat, necháváme je na půli cesty, však on je tam někdo odnese a my se raději vrátíme zasednou nějaká dobrá místa, abychom dobře viděli tanec masek, kvůli kterému jsme sem přijeli. Přemítáme, že stejně jednu velikou nádhernou a starou gompu už v Hemisu mají, pročpak asi staví novou?


Naše fotky z Jammu a Kašmíru:

http://www.flickr.com/photos/luciekinkorova1/sets/72157621752246518/ a
http://www.flickr.com/photos/luciekinkorova2/sets/72157621816756201/

Vytvořil: Lucie-Kinkorova   Zobrazeno: 526x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku