HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Lucie-Kinkorova

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Lucie-Kinkorova  /  TAMASHA MASALA 2009 - Indie, Pakistan, Tibet...  / Junagadh - 4ruký člověk a 5000 schodů (19.03.2009-20.03.2009)

Junagadh - 4ruký člověk a 5000 schodů (19.03.2009-20.03.2009)

Vytvořeno: 19.03.2009


L: 5000 schodů vede na vrchol posvátné hory Girnar. Vyšlapáním všech těch schodů získávají hinduisté a džinisté za dobrovolné odříkání a trpění zásluhy - jakési plusové bodíky do budoucna. Ti bohatí (rozuměj - ti velmi obézní) se nechávají vynést dvěma hubenými nosiči na dholi - bambusové sedačce zavěšené na tyči, kam se člověk musí zkroutit do tureckého sedu se sehnutou hlavou. Myslím, že sedět tak nějaké 3 hodiny je tak nepohodlné, že i bohatí získají nějaké ty zásluhy za utrpení. Nevím ale, jestli merit za vylezení na svatou horu dostanou i nosiči dholi, když za to dostávají zaplaceno. Cena je podle váhy tlouštíka a tlouštíky váží na ohromných rovnoramenných vahách. Každopádně nosiči nabízí své služby každému, takže neustálé volání Hellou dholli neutečete. Že by se tu inspiroval Jerry Herrman pro svůj muzikál?

Mladičký mužík se 4 černýma rukama (2 z nich jsou umělé látkové, našité k saku), v černých špinavých hadrech a legračním kulichu a načerno nabarveným obličejem chodí po městě se žebrací miskou a obrázkem jednoho z mnoha mnohorukých modrých indických božstev. U nás by ho nejspíš dávno zavřeli do blázince. Ale tady je to jaksi jiné. Hranice mezi pomateností a posvátností a asketismem, kterým se hinduisté a buddhisté snaži dosáhnout vyššího stavu vědomí, velmi tenká. Kdo by si odvážil pokazit karmu tím, že zabrání tomuto mužíkovi v dosažení osvícení? Kdo ví, třeba cesta k osvícení opravdu vede tudy...

P: Balvanům s Ašokovými moudry je domeček, co mu postavila Archeological Survey of India příliš malý. Z vytesaných nápisů jsme se také dozvěděli, že doby, kdy se pr královskou kuhyni zabíjela zvířata ve velkém, jsou tytam. Dnes už se v královeké kuchyni vaří jen  2 pávi a 1 jelen (a někdy ani ten ne), ale i to se brzy změní, Ašoka slibuje.

Fotky z Gujaratu - http://www.flickr.com/photos/luciekinkorova/sets/72157616374604271/

 

Vytvořil: Lucie-Kinkorova   Zobrazeno: 576x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku