HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Lucie-Kinkorova

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Lucie-Kinkorova  /  TAMASHA MASALA 2009 - Indie, Pakistan, Tibet...  / Sarahan – Modlářství je mrtvo, ať žijí modly! (29.05.09-30.05.09)

Sarahan – Modlářství je mrtvo, ať žijí modly! (29.05.09-30.05.09)

Vytvořeno: 30.05.2009


Kde je modla? Vyhrkává na mě zoufale, až téměř plačtivě otec rodiny z Bengálska u vchodu do hinduistického chrámu Bhimkali. Chrám je postaven v kinnaurském stylu, což znamená, že modla, před kterou se hinduisté pokloní a kněz jim za finanční dar nakreslí červenou tečku na čelo, jsou místo tradičně v přízemí, až ve druhém patře. A to Bengálci nečekali.

Ale proč tuhle příhodu vlastně píšu? Ten zoufalý výraz v obličeji hinduisty, že nemůže najít svojí modlu… Zvláštní. Aspoň pro člověka vychovaného v ateistické společnosti, v části světa, jejíž kulturní kořeny stojí na monoteistickém náboženství a klanění se modlám se rovná jednom z nejhorších hříchů a rouhání se. Máme to prostě v sobě, ať chceme nebo ne. Modlářství je mrtvé už nějaké dva tisíce let. A přeci, jak subjektivní pohled. Vždyť každý šestý obyvatel zeměkoule vyznává některou z mnoha odnoží hinduismu, jehož podstatnou částí je klanění se obrazům a sochám a přinášení jim darů. Anebo krátce, jak o hinduistech říká Salman Rushdie "omývání kamenů".

Nase fotky z Himachalpradeshe:

http://www.flickr.com/photos/luciekinkorova1/sets/72157619128485472/

Vytvořil: Lucie-Kinkorova   Zobrazeno: 473x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku