HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Lucie-Kinkorova

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Lucie-Kinkorova  /  TAMASHA MASALA 2009 - Indie, Pakistan, Tibet...  / Srinagar – Nemusíte bydlet na hausbótu...ale bitvě dlažebních kostek se vyhněte (11.07.09-14.07.09)

Srinagar – Nemusíte bydlet na hausbótu...ale bitvě dlažebních kostek se vyhněte (11.07.09-14.07.09)

Vytvořeno: 14.07.2009


„Ani do Srinagaru nejezděte, není tam nic pěknýho,“ povídá nám v noci v Kargilu Polák, se kterým se dáváme do řeči. Jeho kamarád ze Skotska si přisazuje: „Furt vás budou všichni otravovat abyste si něco od nich koupili, všichni to jsou podvodníci.“ Jsme na vážkách. Protesty v Kašmíru v posledních dvou měsících hodně přiostřily, Kašmířané se bouří proti vojenské a policejní šikaně, nedávný incident dvou policajty znásilněných a následně zavražděných Kašmířanek vyhnal Kašmířany do ulic, několik úmrtí a zranění způsobených vojáky a policí při potlačování demonstrací spustily další vlnu demonstrací a stávek. Moc se chceme do Kašmíru podívat, ale bojíme se, abychom se nepřipletli k nějakým násilnostem nebo abychom tam neuvízli kvůli několikadenní stávce. Kašmír opěvuje tolik básníků a spisovatelů, že se ho nakonec rozhodneme vidět. Ať sem nemusím příště.

Nízké rozkošné dřevěné domky kolem velikého jezera Dal, dřevěná mola, velmi čistá voda v jezeře, hejna maličkých rybek, která ihned sežerou veškerý odpad zahozený do jezera (kromě pneumatik a PET lahví), široká promenáda, kde chodce neobtěžují troubící auta, jen majitelé loděk šikar nabízející projížďku nebo hašiš, stovky nádherně zdobených hausbótů nejrůznějších velikostí a stáří na jezeře v mnoha řadách a blocích, plovoucí trh, kam se ráno těsně po úsvitu sjíždí mnoho mužů a pár žen prodat a nakoupit zeleninu a jiné věci. Šplouchání vlnek o loďku, občasné kráknutí vodního ptáka, uklidňující pravidelný zvuk vesel brázdících vodu.  Příjemná restaurace se sdílným majitelem otevřeným vždy návrhům, jak zlepšit svoje služby či udělat menu přitažlivější pro turisty. Nakonec nebydlíme na hausbótu, abychom nebyli vázaní na loďku, která by nás dopravovala na břeh a zpátky, ale ve dřevěném domku na kůlech ve vodě, kde kterému vede molo a má trávníček uprostřed čtverhranného dvorku, milé majitele, zvláštní atmosféru důvěrné domáckosti a antikvariát se spoustou knížek za rohem.

Výlet do Shalimarových zahrad předčil všechna naše očekávání. Ohromný areál s obrovskými stromy, trávníky, altánky, záhony, květinami a vodními kanálky, vodotrysky, umělými vodopády a bazénky, ve kterých se čachtají děti a mládež. Zahrady Nishat jsou nedaleko, nemají sice mughalské altánky, ale zato sestupují z kopců na východě od Srinagaru postupně elegantními terasami až k jezeru, do kterého vtéká hlavní kanálek tekoucí skrz všechny zahrady. Vstupné je stejné pro cizince i místní, 5-10 rupií a protože je víkend, jsou zahrady plné Kašmířanů, hlavně rozvětvených rodin piknikujících na velikých rohožích. K našemu velkému údivu tu nejsou žádné odpadky. Možná proto, že u vchodu zabavují hlídači návštěvníkům PET lahve. Bohužel znovuotevřené a Agha Khanem renovované Báburovy zahrady v Kábulu mají do těchto zahrad ještě velmi daleko.

Bezstarostná atmosféra nás zcela pohlcuje. Užíváme si poslední dny v Indii. Jsme rádi, že jsme sem jeli, Je to nádherný kout Indie. A přece, o pár kilometrů dál v centru starého města se téměř každý den střetávají demonstranti s policií, hází na sebe dlažební kostky, dochází k potyčkám. Problém není náboženský ale politický. Kvůli demonstracím se nám nedaří podívat se na páteční mešitu, protože pokaždé, když vyrazíme směrem na staré město nás někdo upozorní, že bychom neměli chodit dál, abychom také neschytali nějakou zbloudilou ránu. Jednou dokonce vidíme pochodovat po ulici několik desítek speciálních policejních jednotek se štíty a raději se otáčíme na podpatku a mizíme v opačném směru než policajti.


Fotky z Jammu a Kashmiru:

http://www.flickr.com/photos/luciekinkorova1/sets/72157621752246518/ a
http://www.flickr.com/photos/luciekinkorova2/sets/72157621816756201/

Vytvořil: Lucie-Kinkorova   Zobrazeno: 830x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů