HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Lucie-Kinkorova

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Lucie-Kinkorova  /  TAMASHA MASALA 2009 - Indie, Pakistan, Tibet...  / Údolí Nubra – malá mumifikovná ruka velkého mongolského nájezdníka (04.07.09-06.07.09)

Údolí Nubra – malá mumifikovná ruka velkého mongolského nájezdníka (04.07.09-06.07.09)

Vytvořeno: 06.07.2009


Socha ochránce v modlitebně v gompě v Diskitu drží v jedné ruce lidskou lebku a v druhé ruce mumifikovanou paži. Obé prý patří veliteli mongolských nájezdníků. Před mnoha sty lety údajně jeho mrtvolu několikrát vyhodili z kláštera, ale ona se pokaždé záhadně vrátila. Tak dali ostatky hlídat soše ochránce a byl pokoj. „Buddhismus není krutý ani morbidní, všechny tyhle věci jsou pouhá vizualizace, která má lidem pomoct pochopit určité principy, například pomíjivost materiálního světa, podstata buddhismu je soucit,“ vysvětlil nám u jezera Pangong moudrý Tibeťan Tse Pak Tanzin.

Piknikujeme v písečných dunách vysoko v Himalájích a pozorujeme stádo asi 20 dvouhrbých velbloudů všech možných odstínů a stáří. Nejmladší velbloudkek ještě pije mléko a větvičky trnitých keřů zatím jen tak ocucává.

Těsně pod Khardung-La, nejvyšším silničním sedlem na světě ve výšce 5 600 mnm. Zastavují policajti auto, které jsme si stopli na cestu do Lehu. Dál nemůžeme. Musíme tu počkat sedm hodin, až skončí práce na silnici. Nestihli jsme o 10 minut čas vyhrazený pro jízdu směrem do Lehu. Ještě, že jsme tak dobře aklimatizovaní. Dáváme si silnou ovčí tukpu (nudlovou polévku) s poctivými kusy kostí a tuku a čekáme. Žene se pěkná bouřka, černočerné mraky halí kopce nad námi, už fouká. Slyšíme výbuchy. Asi odstřelují skály a rozšiřují silnici. Vojáci sedí před nedalekou základnou ve skeletech a bílých kombinézách. Asi se chystají k cestě na Siačenský ledovec, nejvyšší vojenskou základnu na světě, odkud ostřelují pákistánská vojska za spornou hranicí. Po dvou hodinách čekání se naštěstí pasažérům našeho auta daří donutit osádku závory, aby zavolali nějakému velkému náčelníkovi, který je známý nebo příbuzný někoho z pasažérů. Náčelník dává svolení a my frčíme do Lehu.


Naše fotky z Jammu a Kašmíru:

http://www.flickr.com/photos/luciekinkorova1/sets/72157621752246518/ a
http://www.flickr.com/photos/luciekinkorova2/sets/72157621816756201/

Vytvořil: Lucie-Kinkorova   Zobrazeno: 508x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku