HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

OndraF

(Ondřej Fabián)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  OndraF  /  Madagaskar 2011  / den 22 - 25 - národní park Ranomafana, Ambositra a návrat do Tany

den 22 - 25 - národní park Ranomafana, Ambositra a návrat do Tany

Madagaskar

Vytvořeno: 09.01.2012
Autor: OndraF


Ranomafana – když se nevyplní přehnaná očekávání

      Předposlední národní park v pořadí byla Ranomafana. Nefalšovaný deštný prales ohromné rozlohy. Dopolední, asi čtyřhodinový okruh nás měl provézt několika kilometry této džungle a na večer, po západu Slunce, pak bylo v plánu stopování noční zvěře. Nutno říci, že i když je Ranomafana moc pěkná, trochu nás zklamala, uvážím-li, jakou ji předcházela pověst. Myslím, že toto bylo první místo, kde se negativně projevilo roční období, protože převážně tropický deštný prales byl přes stálou vlhkost napůl vyschlý a žádné z barevných rostlin, včetně vychvalovaných orchidejí, nekvetla. Procházeli jsme tak vcelku uniformní džunglí, ve které toho kromě houští a nějaké té liány nebylo moc k vidění. Možná že na vině byla i volba okruhu. V Ranomafaně si lze totiž zaplatit dvoudenní okruh s přespáním v pralese, kdy je možné se dostat až do původního, primárního pralesa, což rozhodně skýtá větší dobrodružství než náš dopolední okruh po okraji parku.

     To noční výprava byla rozhodně zajímavější. Stopování zvěře trvá asi hodinu, nicméně pokud poprosíte, je možné ji protáhnout, záleží čistě na vás. Spočívá v procházce podél silnice, kdy v prudkých svazích přespávají rozličná zvířata, která nám průvodci vyhledávali a my si je mohli fotit. Přivezl jsem si tak bohatou sbírku fotek žab, chameleonů, pavouků, ptáků a dokonce i jednoho nočního lemura, tzn. myšího lemura, nejmenší druh této opičky na Madagaskaru. Ke konci se spustil déšť a my se tak museli chtě nechtě vrátit do hostelu. 

     Když jsme zrovna neprocházeli parkem, našli jsme si čas na odpolední návštěvu města, které je prakticky jen několika chatkami podél hlavní silnice. Dá se zde i vykoupat ve sladkovodním bazénu, pokud vám nevadí, že každý jeho centimetr budete sdílet s hloučkem místních dětí.  

                      

 

Ambositra a pomalá a nudná cesta domů

       Od Ranomafany začalo jít vše do kopru. Náš průvodce se další den pochopitelně neukázal a dle předchozí domluvy nás měl čekat v Ambositře. Za své vzalo i příjemné slunné počasí, rozpršelo se a teplota i přes den klesla k patnácti stupňům. A my předem věděli, že nás teď čekají dva vcelku nudné dny, kdy se budeme pouze pomalým krokem přibližovat Taně.

     Kolem poledne jsme dorazili do Ambositry. Dle Lonely planet kulturní centrum Madagaskaru, ve skutečnosti ale ospalé město, jehož centrum lze absolvovat během dvouhodinové procházky. Navíc byl víkend, takže téměř vše bylo zavřené. Únava se podepsala i na nás, mě ten den trápilo i mírné nachlazení. Průvodce se pochopitelně neukázal a přestal nám i zvedat telefon. Chvilku jsme si pohrávali s myšlenkou nahlásit jej v Taně na policii, nakonec jsme od toho upustili a trochu si prošli město. Není ošklivé. Hodně trhů, pár kostelíků a spousta truhlářských dílen a obchůdků začínajících slovem Arts. Ambositra je tak ideální místo pro nákup suvenýrů.

     Další den jsme se přesunuli do starého známého Antsirabe. Dokonce jsme byli ubytováni i v námi oblíbeném Green parku. Jinak zde nebylo co dělat. Měli jsme k dispozici prakticky celý den, nicméně náš řidič se rozhodl chovat dle své věty, že on není průvodce, ale jen řidič, a my tak mohli zapomenout na jakékoliv výpravy do okolí města.

     Nu a další ráno návrat na místo, kde to vše začalo, čili do hlavního města a dokonce i stejného hostelu – Isoraka. Potíže posledních dní se nakonec alespoň částečně upravily, když se mi nám podařilo zkontaktovat našeho starého průvodce, který nám přislíbil náhradu chybějící částky tím, že nám předem zaplatil jednu noc v Isorace. Kromě dvou dní „průvodcování“ nám tak už nic nedlužil a my byli o trochu klidnější. Navíc se i vyčasilo. Zbytek dne jsme tak strávili poflakováním po Taně, zašli si na dobrý oběd a pomalu se chystali na odlet.          

Vytvořil: OndraF   Zobrazeno: 614x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů