HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

OndraF

(Ondřej Fabián)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  OndraF  /  Samoa 2012  / 05 - To Sua trench & Virgin cove

05 - To Sua trench & Virgin cove

Samoa

Vytvořeno: 16.02.2013
Cesta: Samoa 2012
Autor: OndraF


To Sua ocean trench

Z Namu’i jsme odjížděli nadšeni, uneseni, okouzleni … a zároveň krapet znudění. Přeci jen, dva a půl dne na ostrůvku, kde se kromě válení u pláže a pojídání ryb nedá dělat nic jiného, bylo pro nás tak akorát a i když to byly nezapomenutelné chvíle, už jsme se nemohli dočkat dalších výprav do džunglí. S ránem jsme se po vydatné snídani rozloučili s přátelskou paní domácí, nasedli do motorového člunu a nechali se dopravit zpět na pevninu. Vesnička Mutiatele leží takřka na nejvýchodnějším cípu hlavního ostrova a my se odtud vydali dále na jihozápad a pokračovali jsme tak v naší okružní jízdě podél celého upolského pobřeží. V průběhu jízdy se Sam rozpovídal o jižním pobřeží, které bylo před lety zcela devastováno tsunami. Právě zde totiž vlna udeřila s nejničivější silou a srovnala se zemí prakticky vše, co ji stálo v cestě. Pře katastrofou byl jih Upolu prý nejkrásnější částí pobřeží na celé Samoi, veškerá krása však vzala za své při živelné pohromě. Nicméně samoiané prokázali neskutečnou porci vlastenectví, píle a odhodlání, když za ony tři roky dokázali prakticky celou zničenou oblast zrekonstruovat, opravit silnice, vybudovat nová fale a nedávné neštěstí nám tak připomínaly jen zrezivělé vraky lodí, které tsunami vyvrhla na pevninu, někdy i stovky metrů do vnitrozemí. Nebylo tak neobvyklé vidět poměrně zachovalý motorový člun viset mezi liánami hluboko v kokosovém lese.

Pokračovali jsme dál a dnešní hlavní destinací měl být To Sua ocean trench, známá blankytně modrá „díra“, jakýsi kamenný komín, na jehož dně se skví blankytně modré jezírko, které plní moře, se kterým je To Sua propojen podvodním tunelem. Ačkoliv se z prospektů může zdát, že se příkop nachází hluboko v neprostupné džungli, kam není snadné se dostat, opak je pravdou. To Sua leží jen pár set metrů od hlavní cesty v jakési rozlehlé zahradě nebo parčíku ne nepodobném tomu u Bahai’i chrámu. Ztrácí tím tak trochu na romantice, nicméně i tak je rozhodně o co stát, zahrada je překrásná, plná květin, pár jednoduchých fale a s výhledem na nedaleké vodopády. Dominantou je však To Sua a k němu jsme mířili. Na dno příkopu vede stabilní, i když ne úplně sympaticky vyhlížející dřevěný žebřík, kde by uklouznutí bylo minimálně velmi bolestivé, ne-li osudné. Uvítací výbor navíc tvořil obří a neskutečně zapáchající netopýr, evidentně nepříjemně naložený z faktu, že jsme vyrušili jeho dopolední siestu. Naštěstí nás nechal projít a my se mohli svlažit v tyrkysovém jezírku. Sice jen na pár temp, protože hladinou zmítaly poměrně silné proudy, které hrozily, že nás vtáhnou do podvodního tunelu a vyplivnou kdesi na pobřeží mezi útesy. Prohlídku To Sui pak zakončil Sam, který nám ochotně oddemonstroval, jak se vyrábí ten lahodný kokosový krém, který tvořil nedílnou součást naprosté většiny jídel, které jsme na Samoi měli možnost ochutnat.Na skok v „panenských“ bažinách

No a my jeli dál. S trochou nostalgie jsme si uvědomovali, že je před námi poslední zastávka na prvním ostrově a po Virgin cove se přesouváme už do druhé poloviny našeho dobrodružství, na ostrov Savai’i. Nicméně Virgin cove neměla být jen do počtu, naopak, měla skýtat prý údajně jedno z nejkrásnějších a nejoriginálnějších míst na Samoi. Nakolik naše očekávání naplnilo, toť otázkou, naší mamce k srdci nepřirostlo, mne naopak uchvátilo a nejspíš bych jej označil za to nejhezčí, co jsem na Samoi viděl. A o co vlastně jde? Virgin cove je vlastně rozlehlá zátoka, přecházející v močál. Na první pohled nic vábného a ostatně toho byl důvod, proč naše mamka nebyla z této destinace úplně nadšená. Tušíte správě, bylo zde vlhko a byla zde hejna komárů. Nicméně když přehlédnete přes závoj určité syrovosti a neučesanosti, vykoukne na vás malebný kout země, kde neskutečně krásná zátoka s blankytně modrým mořem a četnými palmami, vyrůstajícími přímo z mořského dna, volně přechází do lesa mangrove, kde z bílého písku vyrůstá les stromů a keřů s kořeny, čnícími až do výše jednoho metru. Je to jednoduše originální podívaná, kterou jinde na Samoi neuvidíte, a už jen pro tuto specifičnost pro mne Virgin cove mezi destinacemi vyhrálo. A přímo uprostřed tohoto lesíku je vkusně zasazený komplex bungalovů, kde nás na uvítanou čekal koš plný tropického ovoce a kokosů. Bylo už pozdní odpoledne, měli jsme za sebou cestu z Namu’i a zastávku u To Sua trench, proto jsme se jen krátce prošli podél pobřeží, svlažili se v moři a už se pomalu chystali na večeři. Při té příležitosti nám Sam začal vyprávět pár zajímavostí o této oblasti, zejména fakt, že se ve Virgin cove natáčel jeden z dílů populární reality show Survivor, jakési televizní obdoby Robinsona Crusoa. Fakt, že se seriál natáčel v jedné z nejluxusnějších lokalit nejbezpečnějšího a nejpřátelštějšího ostrova na světě, nás ujistil o autentičnosti tohoto pořadu.

Vytvořil: OndraF   Zobrazeno: 462x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů