HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

filippo-communityinspiration

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  filippo-communityinspiration  /  Dobrovolničení v mexické Huasce de Ocampo  / 17) Pracovní týden dobrovolníka CommUNITY Inspiration

17) Pracovní týden dobrovolníka CommUNITY Inspiration

Vytvořeno: 15.08.2009Mnoho čtenářů zajímá, kterak vypadá pracovní týden dobrovolníka vyučujícího angličtinu Indiány na mexickém venkově. Zde se pokouším podat odpověď.

Pondělí

Nový týden zahajuji v 8:45. Jelikož mám vyučování až odpoledne, mohu si po probuzení dopřát hodinku cvičení Sedmi Tibeťanů. Domácí mne se špetkou ironie a obdivné závisti nazývají „jogínem“. Vzhledem k tomu, že si v maximálním předklonu dosáhnu sotva na kolena, myslím, že se jejich „pokloně“ těším neprávem.

Sport mi tu opravdu chybí. Mnoho času trávím u počítače a vsedě při opravování domácích úkolů. Záda dávají znát, že mají svá nejlepší léta za sebou.

Na ranní protažení a zklidnění mysli se proto vždy těším. I přesto že jsem v očích místňáků za exota. Zpočátku jsem se snažil pro cvičení vyhledávat místa spíše ukrytá, nyní již svůj „exotismus“ neskrývám. Jen ať mne tu berou, jaký jsem. Aureolu „podivína“ aktivně přiživuji tím, že se po každém ranním zacvičení zajdu pozdravit se stromem. Poděkovat mu za jeho ochrannou větev, jež nade mnou drží. Drží ji dobře.

Po Sedmi Tibeťanech přichází na řadu snídaně. Jsem jediný, kdo zde pije čaj. Ostatní dávají přednost kafi. Prý je daleko zdravější. Tvrdí oni. Místní strava mi příliš neříká. Nejsem prototyp gurmána. Vyhovuje mi kaše z ovesných vloček, které jsem si prozřetelně přivezl ještě z domova.

Poté přichází na řadu opravování úkolů (je-li hezky, odehrává se pod mým oblíbeným košatým kamarádem) nebo úprava fotek na blog. Oboje zabírá moře času. Domácích úkolů se mi schází na 400 stran týdně. Vše zpracovávám průběžně, abych je mohl svým studentům rozdávat opravené již na další hodině. Jsou to hodiny a hodiny strávené s červenou propiskou. Poměrně nudná a občas psychicky náročná práce. Nad úkoly Esther občas i zlehka kleji.

Stránka Esther

http://my.opera.com/Filippo-CommUNITYinspiration/albums/showpic.dml?album=637145&picture=8697013

V pondělí si také připravuji výukové materiály na zbytek týdne. Obnáší to přeložit si přípravu od Helen z češtiny do španělštiny, připravit se na odlišnosti, které s sebou tento jazykový transfer přináší.

V pět vycházím pěšky z periférie La Loma do města, v šest začínám učit. V devět se vracím zpět domů. Něco malého povečeřím a pro klid duše a stmelování „adoptivní rodiny“ zhlédnu s paní domácí jeden díl Simpsňáků ve španělštině. Poté už ale usedám ke kompjůtru. Zapínám internet a netrpělivě kontroluji poštu. Odpovídám na e-maily, poštěstilo-li se a dorazily-li nějaké. Následuje pracovní korespondence a obohacování blogů. Pokračuji v upravování a zmenšování fotek, psaní svých úvah, článků a výzev.

Spát chodím mezi jednou a druhou hodinou ranní.

Úterý a čtvrtek

V oba dva dny učím kurzy ranní a odpolední. Vstávám v 8:40, Tibeťany bohužel nestíhám. Před cvičením stále ještě zbaběle preferuji „vyspání se“. Snídám a vyrážím na 30ti minutovou cestu po frekventované silnici do Huasky. Ranní procházka s dobrou muzikou v uších a sluncem nad hlavou bývá příjemnou záležitostí.

Po skončení dopolední výuky mířím do parku a před odpoledním kurzem se věnuji opravování úkolů. Mám-li toho již plné kecky, najdu si nějaké ukrytější místečko a zarelaxuji si poslechem muziky a žonglováním. Doufal jsem, že zde budu mít více volného času na zlepšování svých žonglérských schopností. Přeci jen je to osvědčený způsob, kterak si odpočinout a ulevit hlavě od těžkých myšlenek.

Video

http://www.youtube.com/watch?v=_aW1YMDptng&feature=channel_page

Poté následují další tři hodiny výuky a cesta domů. Většinou mne odváží některý ze studentů. Večeře, Simpsonovi, internet, zprávy z ČR, emaily, fotky, texty, blog. Postel opět až pozdě po půlnoci.

Středa a pátek

Ve středu mám výuku jen odpoledne, ale zato šest hodin v kuse. Ráno je čas na Tibeťany, do 14h opravuji úkoly ve stínu svého ochránce. Po obědě vyrážím do města, vyučuji, vracím se v 9 večer. A dál už to znáte. Večeře, internet, mejly, fotky, blogy, stahování videí.

Pátek je velmi podobný pondělí, vyučuji jen od 17:00 do 19:45. Během dne doopravuji zbytky úkolů, abych se o víkendu mohl věnovat cestování a pořizování nových snímků, které by členům vysílající komunity mohly zprostředkovat představu o oblasti, ve které působím a ve které společně se mnou pomáhají.

Vysílající komunita, fotogalerie

http://my.opera.com/Filippo-CommUNITYinspiration/albums/show.dml?id=593271

http://www.communityinspiration.com/hrdinove.htm

Poštěstí-li se mi soukat se do spacáku již kolem půlnoci či krátce po ní, obyčejně stejně ještě nemohu usnout. Několik desítek minut pak věnuji literatuře. Jsem nyní příjemně začten do romantické, lehce poetické knihy „Škola malého stromu“, příběhu indiánského chlapce vyrůstajícím se svými prarodiči mimo civilizaci.

Po „Malém Stromu“ přijde na řadu Orwellova Farma zvířat. Zakoupil jsem ji při první návštěvě naší současné učebny, která funguje jako second-hand a antikvariát. Těším se na ni. Čeká připravena na staré zaprášené skříni. Kousek od místa, kde mi v batohu drze přebývá solidně rostlá ještěrka ...

 

------------------------------------------------------------------------------------------

NOVINKY A FOTKY přímo z Mexika (galerie: studenti, čeští podporovatelé, příroda a okolí):

http://my.opera.com/Filippo-CommUNITYinspiration

Všeobecné informace o projektu:

www.communityinspiration.com

VIDEA (nejen) z výuky

http://www.youtube.com/user/FILIPPOsenaCI


Vytvořil: filippo-communityinspiration   Zobrazeno: 497x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku