HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

filippo-communityinspiration

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  filippo-communityinspiration  /  Dobrovolničení v mexické Huasce de Ocampo  / 21) ZIMA a ulhané mexické studentky (2.)

21) ZIMA a ulhané mexické studentky (2.)

Vytvořeno: 15.08.2009Jsou to milé holky. Obzvlášť Brenda, ta to u mne vyhrává na celé čáře. Angličtina je baví. Indiánská kamarádka Rebe tvrdí, že z bílého učitele musí být mimo. Že sama pracovala s vesnickými dětmi, že jsou úplně někde jinde než-li ty z města. Chybí jim náplň, pozornost, na vesnici nikdo nemá na děti čas. Nevěnuje se jim.

Jednou mi na hodinu přišly pouze 3 holky. Byl jsem přesvědčený, že když to zopakují, kurz zruším. Nechal jsem je celé dvě a půl hodiny hrát samotné anglicky šibenici a opravoval si úkoly jiných skupin. Chtěl jsem jim dát za vyučenou. Ukázat že když nebudou chodit všechny, bude to otrava.

K mému úžasu však vydržely hrát celou dobu. Do toho mi občas přišly říct, že je angličtina se mnou hrozně baví. Že ve škole to stojí za starou bačkoru, ale tady že je to super.

http://my.opera.com/Filippo-CommUNITYinspiration/albums/showpic.dml?album=637145&picture=8704876

Stránka Brenda

http://www.youtube.com/watch?v=j6vQEU5IulY

Video Brenda

Nové věci jim lezou do hlav neuvěřitelně rychle. Stíhali jsme tempo kurzů v nichž mám středoškoláky a dospělé. Ale byl v tom háček. Nedělaly úkoly. Málokdy je přinesly, vždy měly nějakou výmluvu. K mému velkému zklamání nestydatě lžou. Je fakt, že některé ještě píší dost špatně. Napsat za úkol 150 vět je pro ně asi záležitost spíše dnů než hodin.

Při výuce se absence vypracovávání domácích úloh příliš neprojevovala. Když jsem jim vysvětlil, co mají procvičovat, fungovalo to. Minulý týden už mi ale došla s jejich výmluvami trpělivost a slíbil jsem jim za odměnu „test“. Ať se ukáže, jestli tahle cesta někam vede.

Test proběhl včera. Pokud jsem měl obavy, že výsledky nebudou odpovídat mému vynaloženému pětitýdennímu úsilí, realita překonala nejčernější představy. Dostaly 18 překladových vět z toho, co jsme až doposud probrali. Jedna starší holčina dala víceméně všechno, ostatní absolutní propadák. Pokud se naskytla celá věta správně, byl to výjimečný úkaz. Důsledky absence plnění domácích úkolů se projevily v plné síle.

Při opravování jsem uvažoval, má-li tohle vůbec cenu. Již po několikáté jsem nebýval přesvědčení, že tu nejsem od toho, abych někoho do učení nutil. Ničí mne jejich prolhanost. Očividně část testu obšlehly. Do očí mi ale byly schopné tvrdit, že rozhodně nepodváděly. To mne na celé věci mrzí nejvíc. Jinak jsou totiž fajn, pokyny na hodině plní do puntíku, cítím, jak mne mají rády a jak moc zpestření jsem jim kurzem angličtiny přinesl do života. Lži ale nesnáším. Vyrostl jsem na Rychlých Šípech.

Coby začínající pedagog jsem musel přijmout zásadní opatření. Pokračovat dál studiem nových věcí, když nemají zažitou látku starší, na které by bylo možné stavět, očividně nemá cenu. Dokud se nedoučí látku posledních pěti týdnů, plnil bych s kurzem CommUNITY inspiration pouze roli zpestřovače čtvrtečních a pátečních podvečerů. Proč rovnou neotevřít kurz žonglování?

Pět týdnů jsem se usiloval. Z úkolů v jiných skupinách vidím, že metoda funguje. Ať se tedy nyní začnou snažit i holky z periférka.

Dnes proběhl test druhý. Dopadl o něco lépe. Stejný systém. Dvacet vět. Deset oznamovacích, deset otázek. Vyznačím chyby a nechám každého celých dvacet vět přepsat znovu, již s pomocí sešitu. Většinou ani poté nejsou všechny věty správně. Znovu označím chyby a znovu nechám každého, ať si je za pomoci svých zápisků opraví. A tak stále dokola.

Věřím, že pouze tímto způsobem je možné je donutit, aby si jednak řádně opisovaly z tabule, opakovaly si učivo a sami se snažily pochopit, co jsme probraly. Nešetřím je. Kdo mne zná, jistě věří. Ale jiné cesty bohužel nevidím.

 

------------------------------------------------------------------------------------------

NOVINKY A FOTKY přímo z Mexika (galerie: studenti, čeští podporovatelé, příroda a okolí):

http://my.opera.com/Filippo-CommUNITYinspiration

Všeobecné informace o projektu:

www.communityinspiration.com

VIDEA (nejen) z výuky

http://www.youtube.com/user/FILIPPOsenaCI

Vytvořil: filippo-communityinspiration   Zobrazeno: 408x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku