HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

filippo-communityinspiration

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  filippo-communityinspiration  /  Dobrovolničení v mexické Huasce de Ocampo  / 23) Místo „M“ a ochmelka Emílio

23) Místo „M“ a ochmelka Emílio

Vytvořeno: 15.08.2009Minulý týden nepřinesl nic zásadního. Proběhl poklidně. Pouze v pondělí odpadla večerní výuka, neboť nešel proud. V Mexiku běžná záležitost. Hodinu jsme nahradili v úterý, kdy jsem vyučoval téměř 9h čistého času. Libůstka.

Ve čtvrtek nám navíc pan milionář odvezl z „učebny“ (ve skutečnosti miniaturního vetešnictví) židle. Prý je pronajímá. 12ks židlí se tedy přes víkend nacházelo kdesi v sousedství. Před úterní hodinou si je musím nějakým způsobem vyzvednout a přetransportovat zpět do „krámku“. Nenapadlo by mne, že jako dobrovolník, profesor angličtiny, budu muset řešit i takto komplikované logistické záležitosti.

Pomoc mi přislíbil Miki. Kamarád Ene, co tu u ní pracuje jako barman a kameník. Vylíčil jsem mu, že je potřebuji odvézt dnes ve 13h. Přesně v jednu, neboť ve dvě již potřebuji být v centru. Výslovně jsem ho poprosil, ať mi dá vědět, jestli se na to mohu opravdu spolehnout. „Ok“, odepsal mi v poledne.

Ve 13:15 konečně dorazil. Usedl do kuchyně a hovořil s Ene. Netrpělivě jsem čekal venku. Když už mi to začalo být podezřelé, zašel jsem se ho zeptat, jak že to teda vidí. Zeptal se paní domácí, je-li přítomen Pepe s autem. Dočkal se negativní reakce. A já též. Zatvářil se překvapeně a sdělil mi, že s tím tedy nepočítal a že mi bohužel pomoct nemůže. Inu Mexiko. Však už si zvykám.

Poslední zajímavou událostí bylo objevení místa „M“. Již několikrát jsem obcházel Huascu s nadějí, že narazím na „své místo“. Na plácek, kde bych se mohl schovat před světem. Kde bych si mohl číst, učit se, opravovat úkoly či si žonglovat, aniž bych byl rušen a nucen být ve střehu. Dlouho se mi to nedařilo. Až v pondělí jsem požádal o pomoc žákyni Elizabeth.

http://my.opera.com/Filippo-CommUNITYinspiration/albums/showpic.dml?album=637145&picture=8909148

stránka Elizabeth

http://www.youtube.com/watch?v=_aW1YMDptng

video žonglování

Vzala mne na místo, o jakém se mi ani nesnilo. Kousek od samého centra Huasky teče říčka. Je to na okraji lesíka, všude zeleno. Nad ní je vybudován betonový plácek, údajně má do budoucna sloužit jako základna pro vybudování supermarketu. Chraň bůh! Ráj v Huasce. Skrz stromy prosvítá dostatečné množství slunečního svitu, potůček bublá svou neoposlouchatelnou písničku. Člověk je tam sám, krásně ukryt, a přesto 5 minut od centra.

První dvě návštěvy byly přesně to, co mi tu až doteď chybělo. Vlastní tajné místo k relaxaci a odpočinku. Dopřál jsem si půlhodinový koncert šumějícího potůčku. Nádhera.

Pak si mne ale kdoví proč vyhlídnul dělník z party, co opravují koryto potoka. Štěstí je vrtkavé. Prvně se přišel jen zeptat, kdo jsem a co tam pohledávám. Páchl. Snažil jsem se být přátelský. A povedlo se. Zůstal se mnou a mlel svoje nesmysly přes dvě hodiny. Při odchodu mne ještě osomroval o deset pesos.

Když jsem si to tam namířil druhý den, modlil jsem se, aby tam Emílio nebyl a já mohl v klidu opravovat úkoly. Asi po půl hodině mne zmerčil. „Proč že se mu schovávám?“, vystartoval. Rezervovaně jsem mu odpověděl, že mám práci. Nijak ho to neodradilo. Začal plkat na sto možných způsobů a témat. Dorazil s litrovkou piva. Táhlo to z něj.

Blížila se hodina odpoledního kurzu v La Lomě. Odebral jsem se k ochodu. Prý půjde alespoň kousek se mnou. „Super“, pomyslel jsem si. Zkusil jsem pozměnit plán a zašel na oběd do jednoho stánku. On že teda poobědvá také. Byl jsem rád, že jsem se ho nakonec dokázal zbavit. Nebylo to snadné. Ke konci už jsem mu ani nerozuměl, začínal mít, pracant, opravdu dost. Mexické pivo píše. Bezpečně jsem se v jeho společnosti necítil.

Zítra se na své místo vydám znovu. Pokud dorazí Emílio, bude to naposled. Ztratím svůj ráj skoro dříve, než-li jsem jej objevil. A je mi jasné, že najít tu druhý takový by se rovnalo zázraku. Kéž by tam, ochmelka, nebyl.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

NOVINKY A FOTKY přímo z Mexika (galerie: studenti, čeští podporovatelé, příroda a okolí):

http://my.opera.com/Filippo-CommUNITYinspiration

Všeobecné informace o projektu:

www.communityinspiration.com

VIDEA (nejen) z výuky

http://www.youtube.com/user/FILIPPOsenaCI


logonapohled.jpg

Vytvořil: filippo-communityinspiration   Zobrazeno: 432x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku