HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  helform  /  Čína 2012  / Made in China: nejen chlebem živ je člověk..

Made in China: nejen chlebem živ je člověk..

Čína

Vytvořeno: 04.11.2012
Autor: helform


 

  Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, se rozkládá ráj. Ulice tu sladce voní, nebe je modré s bílými beránky, andílci mezi nimi poletují, ptáčci zpívají, všude zelená tráva, stromy obsypané ovocem a lidé se na sebe šťastně usmívají..

  Nu a nyní se vraťme do reality.. Mlhu nahraďme smogem, andílka Číňanem, ptáků zde moc slyšet není, ale osmantus tu je.. A voní..A jak.. A jelikož a protože už mám za sebou skoro deset týdnů v Číně, dovolím si jakés-takés, malé, neumělé, subjektivní ( a možná mírně sentimentální ) ohlédnutí.

  Na počátku ( pobytu) bylo slovo, které se většinou projevilo zvoláním: „Nebesa!“ Takto se slušně a česky se dalo reagovat vlastně úplně na vše.. Na to, že se tu chrchlá, mlaská, srká, což můj žaludek určitě nemá šanci strávit. Na to, že korejští spolužáci nastydnuvše od klimatizace zásadně nepoužívají kapesníky, alébrž důkladně a nahlas popotahují nosem. Na to, že je tu všude špína a já nevím, jestli mi zásoba desinfekce a všechna očkování budou stačit. Na to, že se zde zásadně používají turecké záchody, případně jejich různé svérázné modifikace.

  Na to, že jsou všude kolem Číňani, kteří na mě civí a já z davu hrozně nerada vyčnívám. Na to, že mě tu asi za chvilku přejedou, neboť semafory zde jsou, aby byly. A jezdí se kdykoliv ( na červenou) a kdekoliv ( v protisměru, na chodníku).. Na to, že se tu stále troubí a já mám tendenci neustále nadskakovat.

  Na to, že jídelní lístky jsou psané jen v čínštině, takže se moc nenajíte, když místo kuřete dostanete nasekané kuřecí kosti obalené milimetrem studeného masa. Na to, že tu konzumují rýži třikrát denně, což je absolutně šílené. Na to, že tu není chleba. Chápete, co to je za katastrofu? Jíst chleba až za půl roku? A o sýru, neslazeném jogurtu, čokoládě, kávě ani nemluvě.

  Na to, že Číňané jsou velmi neochotní, vypočítaví a za každou cenu chtějí z cizinců vytáhnout co nejvíc peněz. Na to, že se tu mluví jen a jen čínsky a já jim nerozumím ani slovo. Na to, že si člověk všechno musí zjistit, zařídit, oběhat, vyshánět sám a nikdo mu nehodlá pomoci. Na to, že veškeré vyřizování v Číně je neuvěřitelně pomalé, zdlouhavé a většinou zcela zbytečné. Na to, že připojení k internetu velmi rádo kolísá, nefunguje a k tomu připočtěme různou blokaci censorů. Na to, že tu nemám knížky, noviny.. Na to, že jsem zkrátka v Číně.. Nebesa!

  Jenže čas, to je páni ( a dámy) ale VELKÁ veličina..

  Po čase zkrátka různé nechutné pazvuky přestanete vnímat ( i když přiznávám, že tahání chrchle snad z paty u starých Číňanů mi stále nahání husí kůži). Skončíte s panickým máčením si rukou v desinfekci. Začnete věřit v očkování! :-)

  Musíte sice zapomenout na oblíbené trůnění na toaletě při čtení napínavé knížky, na druhou stranu už dokážete se zatajených dechem vykonat svou potřebu i na tom nejodporněji vypadajícím místě. A začne se u Vás projevovat tzn. fascinace hnusem, kdy jste si dokonce ochotni ony odpudivosti fotit.

  Už nepočítáte, jestli na Vás v tuto chvíli zírá deset, či patnáct spolusedících ve vlaku, kolikrát si Vám naproti-sedící chlapík vyblejsknul, zda támhletomu pánovi už náhodou nevypadly oči z důlku. Nacvičíte si bleskurychlé přecházení silnice, abyste, když už jste si moc jistí, byli jen o tři centimetry málem přejeti zběsilým staříkem na motorce.

  Rýže se stane Vaší jedinou jistotou. A v kombinaci s rybou, tofu, sladkým párkem Vám nepřijde nějak zvláštní. Jen pomalu zjišťujete, že jíst ji jinak než s hůlkami není úplně dobré, prostě pak chutná..no..jinak no.. Na vlastní kůži zakusíte ono novozákoní - a nejen chlebem živ je člověk. Byť začátky byly krušné. A jak. Také zjistíte, že jakkoliv evropsky vypadající potraviny nejsou NIKDY evropsky chutnající - aneb ten koláček, co vypadá jako od babičky s ořechy, je opravdu čínský se slano-sladkou náplní, tady tohle buchtoidní cosi není sypané skořičí nýbrž sušeným masem, z masové kuličky ala Ikea se vyklube pálivé vejce atd..

  Je Vám řečeno, s čímž naprosto souhlasíte, že v Číně nikdy neplatí, aby jedna a jedna byly dvě. A člověk musí být drzý, oprásklý a trpělivý. Vaše lokty se chca-nechca stanou ostřejšími, neboť jde prostě o přežití. Prvotní doměnka, že se vše časem usadí, zakrátko zmizí. Každý den je totiž made in China. Originální a plný překvapení...:-)

 

 

 

 

fotky jako vždy na helform.rajce.net

Vytvořil: helform   Zobrazeno: 1255x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseMóňa
Helčí! Držím Ti palce, přeju hodně sil, málo hladu a mnoho dalších originálních dní! Čtu jedním dechem! :D Krása, krása, krása! Opatruj se! ps: A moc děkuju za jedno červené přání!! :)))
04. 11. 2012, 19:50:30

Nikča Jizerka
AHOJ HELČO,vydrž, prťka, vydrž, nic není tak hrozného, jak se zdá. Po návratu si všeho užiješ dosytosti! Hlavně piš a foť, ať se máme na co těšit. Opatruj se, N.
09. 11. 2012, 06:36:41

babicka V
heli velice pekné,zajímave,vydrž,dobré nervy,pohodu,piš,opatruj se.
18. 11. 2012, 19:03:25
No a ted proč do takhle špinavé země vůbec jezdit?Z číny nikdy nic nebude,protože je přelidněná..čínané jsou pasé akorát kradou technologie to je celé.
25. 12. 2012, 12:44:39

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku