HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  helform  /  Čína 2012  / Stát se záškolákem na Vánoce..

Stát se záškolákem na Vánoce..

Čína

Vytvořeno: 07.01.2013
Autor: helform


 

  ..bylo jednoznačné rozhodnutí. Díky velkorysosti suzhouské univerzity měli sice cizinci pětadvacátého prosince volno, ale představa učit se na Štědrý den čínská slovíčka, se zdála velmi nestravitelnou..:-)

  Poté, co jsme se kdysi na podzim, ještě jako nezkušené bělošky, vracely z neúspěšného nákupu slaného chleba, uvědomily jsme si s M., že nás čekají Vánoce v Číně.. Mezi výbuchy smíchu při představě, jak asi bude Ježíšek žádat o vízum, kde sežene( me ) stromeček, jsme dospěly k názoru, že tradiční českou večeři budeme muset přizpůsobit místním podmínkám, bramborový salát nahradíme rýží, místo smaženého kapra si otevřeme krabičku olejovek a možná se práskneme přes kapsu a zakoupíme dovozovou „ kinderčokoládu“.

  Časem jsme na plánování v rámci čínského kvapíku pozapomněli, až když jsem se jednoho prosincového dne vydala do obchodu a uviděla pokladní převlečené za napodobeniny „santaklausů“, došlo mi, že Vánoce jsou i tu cobydup.

  Byl tedy ustanoven 4členný přípravný výbor, jehož členové vyhlásili dvanáctidenku, v rámci níž každý musel zodpovědně provést sebekritiku svých schopností, dovedností a možností - v rámci dokonalého splnění vánočního plánu - bez možnosti nařčení z odchylek. Neb bylo rozhodnuto, že Vánoce si rozvracet nenecháme! :-D

  Při tvoření nepečeného vánočního cukroví jsem si rázem připadala jako v čínském neolitu, obzvláště při ručním drcení místní napodobeniny piškotů na prášek. A je napováženou, že bez použití zrnotěrky! Naivní představy o dvanácteru druhů cukroví tedy vzaly rázem za své..

  Vyrábět bramborový salát by nebylo tak složité, pokud by ovšem onen pokrm neprojevoval závislost na majonéze, což jako buržoazní přežitek čínská kuchyně bojkotuje. Vaření salátových surovin na tisíckrát v miniaturním hrnci, na na kolejích zakázaném vařiči, jsme si den před Vánocemi zpříjemňovali poslechem španělských tanečních písní, nejmenovaným jedincům v jejich rytmu vyskakovaly brambory při loupání na podlahu, jiní se raději ujmuli zodpovědné a důležité role ochutnávačů. Když jsme dali salát chladit do druhého dne D. na balkon, jen jsme se modlili, aby mu zdejší mnohaprocentní vlhkost nezpůsobila žádnou alergii..

  Výběr kapra byl přidělen H, odborníku na slovo vzatému, který prolézal akvária přeplněná rybami, pozorným okem zkoumal jejich oční bulvy, ale rybí zrak byl povětšinou kalný a neprojevoval příliš elánu do života. Po dlouhém hledání vylovil kapra živého, kterého poté s čínským prodavačem honili po podlaze - za přihlížení davu místních důchodců.

  O největší počet získaných bludišťáků mezi sebou soupeřili M. a H., kterým se podařilo sehnat strouhanku, chvojky a dokonce i jmelí. Tato snítka, poslaná z daleké Bohemie, však dorazila v mírně rozlámaném stavu, ale šikovné české ručičky si s ní však s pomocí izolepy poradily a vypadala..jako nová..( nutno ovšem podotknout, že byla zneuctěna neopatrnou poznámkou jedné návštěvy, která se pozastavovala nad smyslem údajné mucholapky..:-D )

  A pak už nastal Štědrý večer. Kolejní pokoj náhle zútulněl, vánočně zavoněl, mihotání svíček ozařovalo slavnostní večeři, stromeček, pod ním zabalené dárky.. Vánoční koledy, bramborový salát chutnal bramborovo-salátově, rybí kůstka nikomu nezaskočila.. A u ( usmlouvaného ) stolu seděli čtyři kamarádi, sice poprvé na Vánoce sami, ale přitom společně, vzdáleným nablízku.. A na smutky čas nepřišel, vždyť atmosféra tento večer byla..byla štědrovečerní, tajuplná, vánoční... Protože tyto Vánoce byly sice jiné, ale byly krásné..Tak díky za ně..

 

 

fotky klasicky na helform.rajce.net

 

Vytvořil: helform   Zobrazeno: 759x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseZuza
:-D ... teda buržoazní přežitek, majónéza, se alespoň na sever dostala z Koreje a normálně ji prodávají v obchodech a pekařstvích. Jen pozor - občas je sladká!
08. 01. 2013, 06:40:24

Niki
vánoční výzdoba a potažmo i jídlo vypadalo opravdu jako u nás,hlavně zda to taky tak chutnalo?
10. 01. 2013, 11:57:30

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku