HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  travelosers  /  Austrálie  / Náš vrak dostal jméno – TERMINÁTOR

Náš vrak dostal jméno – TERMINÁTOR

Austrálie

Vytvořeno: 03.03.2014
Cesta: Austrálie


První noc v novém bytě. Nebo spíš autě? I když vlastně jo – samostatné bytové jednotce na čtyřech kolech. Uběhlo přesně šest hodin od okamžiku předání klíčků a já si můžu vybrat. Buď si půjdu dát pívo na gauči svého pronajatého cihlového bejváku a nebo si půjdu sednout do nepojízdného auta. Zvolil jsem tu druhou variantu. Otevřel jsem tedy dveře a pivo a natáhnul si nohy na palubní desku.

Věděl jsem, že ten dým, co se začal valit z motorového prostou byl jen přehořelej hlavní zemnící kabel od baterie. To mi dodávalo jistotu, že když ho zítra vyměním za nový, tak s tím ještě minimálně jednou nastartuju. Vlastně jsem neměl vůbec žádnou jistotu. Rozleželo se mi to v hlavě a začal jsem si říkat, co že jsem to zase jednou udělal za kravinu. Jak mě mohlo vůbec napadnout koupit takovou rachotinu. Ta představa, že s tím dojedu prvních tisíc kilometrů byla hodně nejasná, natož okolo celého kontinentu. Museli jsme se tomu s Kýťou smát. Ale ono to bohužel nebylo moc vtipný. Vzhledem k tomu stavu, v jakém to bylo, jsme tomu dávali šanci 1:1000.

Těch piv jsem tam stihl dát za ten večer docela dost. Byl jsem tam úplně sám. Teda jen s autem. Ale vytvořil jsem si tam takovou příjemnou atmosféru, která mi dovolila se nad tím celým krejzy tripem hlouběji zamyslet. Jak jsem tam lohnil jednoho lahváče za druhým, tak jsem po chvíli přešel do stavu lehké pivní meditace a snažil jsem se promluvit s vyšším já.

Bylo mi sděleno, že se nemusím ničeho bát a že se nám úspěšně podaří uskutečnit celou trasu okolo austrálie. Byl jsem v tom tak dobře nalazen a proto jsem si vzápětí začal povídat i s tím autem.

Vydržel jsem v tom asi 10 minut. Těch deset minut mi teprve dalo ten klid na duši a tu jistotu, že dělám správnou věc. Nikdy bych nevěřil, že taková neživá věc, jako je zrovna auto, mi dokáže odpovědět na každou mojí otázku, kterou jsem mu položil. A co že jsem se to vlastně v souhrnu dozvěděl?

Ten tereňák mi na férovku řekl, že je tu připravenej na splnění našeho snu. A dokaď bude náš, tak bude poctivě šlapat jako hodinky.

Tomu říkám slovo chlapa. Nějaká SIRI si svůj umělej hlas může strčit za klobouk. ŤUK, ŤUK, ŤUK… ozvalo se na druhé straně okýnka. Otočím se a tam stojí Kýťa. Prej: “Co tu vyvádíš? Vždyť tu sedíš už tři hodiny.” A já: “Mluvim s autem, nevidíš?” Kýťa viděla jen jak tam dopíjím poslední pívo a chvíli na mě vyjukaně koukala. Hned jsem jí řekl všechny novinky a sdělil jsem jí, že jestli má ta kára s náma vydržet, tak v ní musíme najít tu její duši a podle toho s ní zacházet.

To jí ještě víc zamotalo palici a vůbec nechápala, co jsem tam ty tři hodiny dělal. Druhý den jsem vstal v 8 hodin, dal si kafíčko a hned se pustil do toho prvního, co bylo třeba. Šel jsem pro nový zemnicí kabel od baterie. Necelý kilometr ode mě měl sídlo starší pán z Čech. Ten žil v Austrálii již dlouhá léta a provozoval tam svůj autoservis. Řekl jsem mu, že jsem si koupil to stejný, co má ve vzduchu na rampě a zrovna se v tom vrtá – Toyotu Hilux. Odpověděl mi, že jsem si snad už nic horšího pořídit vážně nemohl. Nevím proč měl proti té značce takovej vztek?

Možná proto, že Toyota Hilux a Toyota LandCruiser jsou v Austrálii nejoblíbenější a nejrozšířenější auta? To je možná důvod, proč mu jích tam vozej tolik. Dal jsem mu 5 dolarů a odnesl si krásný nový zemnící kabel. A kára zase nádherně startovala. Hned druhou věc, do které jsem se pustil, byla oprava přední masky. Ona totiž úplně chyběla. Respektive to oplastování mi prodejce ještě našel někde za skladem na haldě, ale vůbec jsem netušil, kde seženu všechny ty světlomety. Stačilo se prohrabat v té hromadě odpadků za předními sedačkami a vše potřebné tam bylo připravený. Já jsem nemusel kupovat snad ani ty náhradní žárovky. Našel jsem je tam někde rozsypaný v koberci pod plynovým pedálem.

Seděl jsem si tam tak před tím motorem na betonu a furt okolo mě chodila Kýťa a zamyšleně se koukala jak pracuju. Furt nad něčím důmala a když už to bylo fakt trapný, tak jsem se jí zeptal: “Na co čučíš?” No a ona: “Mně to auto furt něco připomíná a nevím co.” Po pěti minutách to co věděla.

Prej: “TERMINÁTOR !!!“… “co????” … “No vypadá to jak TERMINÁTOR. Jak má vypadlý voči a vysej z něho na drátech ven.”

Myslela tím ty žářovky, co visely jen na drátech a říkalo se jim blinkry. Naše auto v tu chvíli dostalo jméno – Terminátor. Přesně on vystihoval jeho charakter. Byl to nabořenej křáp, co však v sobě ukrýval neskutečnou sílu. A po namontování přední masky to zase začlo vypadat jako auto. Kýťa mi řekla: “Tak teď už tomu věřím – že to tu Austrálii objede!”

Horší bylo ale zapojit ty žárovky do těch kontaktů tak, aby svítíly a furt. Když jsem zapojil do kontaktů poslední dvě, tak jsem zjistil že si svítěj jen kdy chtěj. Zasadil jsem je do světlometu, a daly mi to jasně najevo několika probliky. Jakmile jsem ale světlomet napevno přišrouboval dvěmi vruty, tak okamžitě zhasly. Rozdělal jsem to a udělal totéž snad pětkrát. Byly to zoxidovaný kontakty. Opravdu se mi ale nechtělo utrácet kvůli dvěma žárovkám za nějakou chemii. Rozčiloval jsem se s tím asi půl hodiny. Pak jsem zjistil, že když do toho (již namontovaného) světlometu zvenčí správně klepnu – a to ze správnýho úhlu, tak se zase rozsvítí. Opraveno!

Můj děda mi vždycky říkával: “Práce kvapná, hovno platná.” Tohle byl typickej příklad. Dával jsem tomu tak pět minut, než zas zhasnou při prvním otřesu. Pro všechny šťouraly jen doplním: ty žárovky od té doby poctivě svítily po celou tu dobu 6 měsíců a nepamatuju jediný okamžik, kdy by zhasly.

A to ani, když jsem jezdil tisíce kilometrů po štěrkových silnicích s dvaceticentrimetrovejma dírama a celé auto se klepalo jak při zemětřesení. Byl to totiž Terminátor. A tý jeho živoucí plechový duši bylo úplně šumaprdel, že už jen z logický úvahy ty žárovky svítit nemůžou. Svítily!

Další příběhy najdete na našem cestovatelském blogu www.travelosers.com

Vytvořil: travelosers   Zobrazeno: 351x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku