HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  travelosers  /  Austrálie  / Od teď jsi tu sám za sebe, kámo

Od teď jsi tu sám za sebe, kámo

Austrálie

Vytvořeno: 14.01.2014
Cesta: Austrálie


Konečně jsem měl vše za sebou. Nebo spíš před sebou? Ať to bylo jakkoliv, byl jsem rád, že mně nenašli v báglu to “kilo perníku” a vpustili mě oficiálně na území Austrálie. Prostě zas klika, že jo. Stačil jsem se zorientovat a našel jsem si svůj “stokilovej” kufr. To nebylo těžký. On jako poslední a osamocený jezdil furt dokola na prázdném pásu. Holt, když se dělá drogová kontrola, tak se musí dělat poctivě a mířit na ty správné lidi.

Potkali jsme se naposled s Martinou a ta mi sdělila, že ti lidé, u kterých bude první týdny bydlet, si pro ní nakonec přijedou rovnou na letiště. Měli jí zavolat. Ale nezavolali a ani ona se jim pro změnu dovolat nemohla. To pro mě si nikdo nepřijel. Já jsem tam v tu chvíli neznal ani jednoho člověka. Takhle jsem tam s ní čekal asi půl hodiny, až říkám: “hele nejsou to náhodou Češi?” a ona, že “náhodou jo”. Hned mi bylo jasné, že na Čechy se můžete spolehnout za všech situací. Říkám, nevěš hlavu, oni snad do zítřka přijedou.

Jenže já se už musel oddělit a dopravit se nějak do centra. Tam jsem měl pro sebe zarezervovaný hostel. Naposled jsme se rozloučili a teprv teď jsem si uvědomil, že tu jsem fakt sám za sebe a že teď mi už žádnej Čech nepomůže. Prošel jsem na druhou stranu haly letiště a vůbec jsem se tam nevyznal. Potřeboval jsem se dostat na autobusovou zastávku, odkud jezdí autobusy do centra. Žádná z těch informačních tabulí nebyla v jazyku, kterému bych rozuměl. Všechny byly anglicky.

Konečně jsem měl možnost si vyzkoušet svou nulovou angličtinu s někým jiným než s Čechem. Byl jsem zvědav, jestli budu schopnej vůbec dát do kupy jedinou souvislou větu. Pokud to nevíte, tak já jsem se předtím v životě anglicky neučil.

Bylo to něco, jako když člověka, co v životě neplaval, hodíte na zamrzlý rybník, aby si o led rozbil držku.

Otřepal jsem strach a šel jsem do toho. První lidi, co jsem potkal, jsem oslovil frází, co jsem si poctivě opakoval posledních pět minut s mým debilně pražským přízvukem: “Helouuu, ken juuu help mii?”. Nevěděl jsem, jestli to rozbití držky nepřijde právě teď, ale odpověděli mi: “What nationallity are you?” no a já: “Czech Republic”. No a pak už to bylo něco jako: “Tak to na nás nemluv anglicky vole, my jsme taky Češi”.

Řekli mi, že jestli já ne, tak oni se tu vyznají. Poradili mi, jak se jde na autobus, a že jdou hledat nějakou holčinu z Čech. Prý za nimi přijela a bude u nich bydlet. No tak jsem jim řekl, ať jdou 200 metrů rovně, pak zahnou doleva a tam stojí s dvěma kufry uprostřed koridoru. Na otázku jak to vím jsem odpověděl, že “se tu vyznám, ne?”

Zjistil jsem, že zamrzlé rybníky jsou docela fajn. Nejenom, že si o ně nerozbije člověk hubu, ale nemusí v nich plavat a dá se po nich krásně chodit. Došel jsem k autobusové zastávce, kde jsem pět minut čekal, nechal si ujet ten správný autobus a sral se do toho špatného. Naštěstí mě jedna paní poradila, že tohle fakt není ten správný, a ať si počkám další půl hodinu na další.

Poprvé v životě jsem měl možnost být svědkem toho, že se dá vkročit do autobusu i zleva a pohled na řidiče na pravé straně mě fakt fascinoval. Nikdy předtím jsem ještě obrácený směr jízdy neviděl. Autobus mě odvezl zadarmo na další stanoviště Domestic Airport. Tam jsem si našel tentokrát již správný autobus na přestup a nastal další jazykový problém – koupit si lístek.

Naštěstí jsem věděl, kolik stojí lístek do centra, takže nebylo potřeba dlouho přemýšlet, jak se řekne lístek za čtyři dolary. S tou výslovností to ale bylo horší. “For dolar tiket pliiiiis” … “What?” … “Fooouur – dolar – ticket, please”. Když se mě ale potřetí zeptal: “What do you want?”, tak jsem mu řekl: “ tu Centrum!!!”, načež mi odpověděl “Four dolars, please”.

To mi naznačilo, že to zas taková bavlnka asi nebude a že v Austrálii rybníky zamrzat nejspíš nebudou.

Další příběhy najdete na našem cestovatelském blogu www.travelosers.com

Vytvořil: travelosers   Zobrazeno: 295x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku