HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  travelosers  /  Indie  / Z Prahy na Goa a zpět za 2336Kč

Z Prahy na Goa a zpět za 2336Kč

Indie

Vytvořeno: 14.01.2014
Cesta: Indie


To bylo někdy v roce 2010. V té době jsem chodil s jednou holčinou z Prahy, která měla moc zajímavý sen. Martina se chtěla podívat na Goa. Tato bývalá portugalská kolonie je nejmenší a zároveň nejvíce prosperující svazový stát Indie. Celkem sto kilometrů pobřeží s širokými plážemi láká již po desetiletí turisty z celého světa. Označení sun n sand, tedy „slunce a písek“, se stalo příslovečným pro pobřeží Goa. Dalším magnetem jsou příznivé klimatické podmínky (především v zimě).

Kuchyně na Goa, která je obohacena jihoindickými, arabskými a portugalskými vlivy, patří k nejznámějším v Indii. Goa je také jedním z mála území v Indii, kde si lze v jedné restauraci objednat mimo drůbeže a ryb i vepřové či hovězí maso. Alkoholické nápoje jsou volně v prodeji.

Goa téměř nezná chudobu, žebráky a procesí nemocných leprou. Není proto divu, že si tento stát dobyl přívlastek „Indie pro začátečníky“. Goa je charakteristická i svými neskutečnými plážovými párty. Goa Trance – hudební směr a kultura, vznikly v indickém spolkovém státě Goa, který byl v 60. a 70. letech jakousi mekkou hnutí hippies. Zvláštním rysem hudby je schopnost uvést člověka do tranzu, podobného jako když šamani za pomocí rytmických zvuků a různých halucinogenních látek (většinou hub) uváděli při svých obřadech do tranzu jiné osoby. Martina mi nabídla, zda bych chtěl jet také.

Jelikož jsem velikým fanouškem elektronické muziky a tou dobou jsem nechyběl snad na žádném velkém českém eventu, kde by se hrál Trance, Goa byla výzvou i pro mě. Mě zaujalo oproti České republice, že koncerty a párty se tam konají stále poměrně nekomerční.

Časté jsou náměty z oblasti UFO, hinduismu, šamanismu, technologie atd. Prostě nechybí nic, co by správná technopárty měla obsahovat.

Převládají fluorescentní a UV barvy. Konání těchto akcí je outdoor, mimo městské kluby a koncertní síně – na plážích, v lesích, na polích. To bylo přesně něco pro mě. Rozdělili jsme si role a dohodli se, že Martina bude nacházet duševní očistu v chrámech, zatímco já ověřím pozitivní účinky čtyřčtvrtečního taktu ve výši 160 BPM uprostřed pralesa.

Martina pracovala na letišti Ruzyně a proto pro ní nebylo těžké pořídit zlevněné letenky. Když mi ale sdělila, jaká bude finální cena, přehodnotil jsem, co opravdu znamená slovo “zlevněná”. Navrhla dvě varianty. Buď poletíme z Prahy do Bombaje přes Dubaj s vlajkovým dopravcem Emirates a nebo přes Tel Aviv s izraelskými El-Al.

Zpáteční letenka s Emirates vycházela na neuvěřitelných 6000Kč. Neuvěříte mi však, na kolik vycházela letenka s El Al. Pokud jste jméno tohoto dopravce vživotě neslyšeli, tak nevěšte hlavu, já také ne. Cena zpáteční letenky 2336Kč. Když mi to Martina řekla, pomyslel jsem si něco jako: “To poletíme v zavazadlovém prostoru zavřený v bedně, ne?”.

Prý to je standardní cena pro doprovod zaměstnance a letenka je platná 12 měsíců od data zakoupení pro oba dva směry. Sice nedostanu klasickou sedačku a budu sedět na tvrdým prkně nebo co, ale co by člověk pro těch pár tisíc neudělal, že jo?

Nakonec stejně člověk neměl peníze a takováhle nabídka se prostě neodmítá. Co mě však zarazilo byly zprávy, které se ke mě dostaly ohledně šikany v rámci odbavení cestujících při přestupu v Tel Avivu. V té době bylo spoustu afér, kdy došlo k zadržení cestujících El Alu ještě před odbavením, a klidně i dvanáctihodinové prověření, zda nejste teroristy.

Těmto cestujícím pak třeba uletělo i navazující letadlo a byli si nuceni koupit novou letenku. Tato bezpečnostní opatření platila i pro zaměstnance české pobočky té stejné izraelské aerolinie – což byla Martina. Ano, četli jste správně, i jako zaměstnanec El Alu jste byli automaticky vyhodnoceni jako potenciální terorista.

Nakonec jsme si řekli, že se nemůže stát nic horšího, než že budeme mít o další dobrodružství navíc. Koupili jsme letenky a začali se těšit na vysněnou měsíční dovolenou. Náš sen se bohužel překazil, a to ve chvíli, kdy otci Martiny diagnostikovali leukémii. V tu chvíli věci nabraly uplně jiný směr a Martina mu začala pomáhat bojovat s touto zákeřnou nemocí.

Nakonec jsme na Goa neletěli, ale jednou bych se tam chtěl stejnak podívat. Poznat jak vypadá země slunce a písku, kde místo houpacích sítí věší lidé mezi stromy fluorescentní dekorace a kde na palmách nerostou kokosy ale repráky.

Další příběhy najdete na našem cestovatelském blogu www.travelosers.com

Vytvořil: travelosers   Zobrazeno: 842x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuse


ahoj at hledam jak hledam za tuhle cifru ani nahodou!!!! max do telaviv. diky
07. 03. 2014, 16:42:06

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku